• Wpisów:2116
  • Średnio co: 2 dni
  • Ostatni wpis:12 dni temu
  • Licznik odwiedzin:341 381 / 4236 dni
Jesteś niezalogowany. Niektóre wpisy dostępne są tylko dla znajomych.
 
Strzelcy z Nowej Dębie zakończyli kilkudniowe szkolenie

Niemal czterdziestu uczniów Zespołu Szkół nr 2 w Nowej Dębie, od czwartku, 7 lutego, do niedzieli, ćwiczyło kondycję, sztukę samoobrony i umiejętność radzenia sobie w trudnych warunkach, podczas obozu zorganizowanego przez nowodębskiego Strzelca.
Przez cztery obozowe dni młodzi ludzie, i chłopcy, i dziewczęta pod dowództwem Bogumiły Kumięgi, anglistki i Wojciecha Stępnia, nauczyciela historii z Zespołu Szkół nr 2, zapomnieli o smartfonach, laptopach za to całe godziny zdobywali leśne ostępy, kopali okopy i budowali szałasy w okolicy miejscowości Cygany.
Bazą zgrupowania było Centrum Kultury Lasowiackiej w Cyganach. To stamtąd każdego dnia młodzież ubrana w strzeleckie mundury i wyposażona w replikę prawdziwej broni palnej, wyruszała w lasy po przygodę.
Ćwiczenia strzelców organizowane były nie tylko w ciągu dania, ale także nocą. Te budziły wśród uczestników najwięcej emocji.
- Stacjonujemy w tej bazie już nie pierwszy raz, co jest dla nas szczególnie ważne, bo nie dość, że jesteśmy bardzo dobrze odbierani przez mieszkańców miejscowości, którzy już przyzwyczaili się do naszej oboczności, to na dodatek władze gminy Nowa Dęba udostępniają nam ten obiekt nieodpłatnie – podkreśla Bogumiła Kumięga. - To dla nas bardzo ważne, bowiem jesteśmy organizacją non profit, więc nasze fundusze są niewielkie.
Związek Strzelecki „Strzelec” Józefa Piłsudskiego od lat cieszy się sporym zainteresowanie młodzieży, która, jak się okazuje chętnie zakłada na siebie mundury i spędza wolny czas z dala od miejskich rozrywek.
Jednostka Strzelecka 2043 Związku Strzeleckiego „Strzelec” Józefa Piłsudskiego działająca przy Zespole Szkół nr 2 w Nowej Dębie, powstała w 2011 r. W szkole istniała wówczas klasa wojskowa, której wychowawcą był Wojciech Stępień. Uczniowie tej klasy oczekiwali czegoś więcej niż paradowania w mundurach po szkole. Nauczyciele zaczęli się zastanawiać więc, jak urozmaicić im zajęcia.
Wtedy, a było to po powodzi w Sandomierzu, Bogumiła Kumięga wraz z Wojciechem Stępniem, przeglądając prasę natrafili na artykuł noszący tytuł „Strzelcy przychodzą z pomocą”. Po dłuższych poszukiwaniach znaleźli informacje o tym, że po 1989 roku w Warszawie odrodziła się idea Strzelca Józefa Piłsudskiego. Znaleźli więc chętnych do założenia jednostki w Nowej Dębie, złożonej z uczniów Zespołu Szkół nr 2. I udało się. Dowódcą została Bogumiła Kumięga, która tę funkcje pełni do dziś. Zastępcą jest Wojciech Stępień.
Gdy tylko jednostka powstała, zaczęło się szkolenie młodzieży z podstaw obronności. Przyjęty został obozowy cykl szkolenia, który jest prowadzony dwa razy do roku, na obozach zimowych i letnich. Strzelcy jednak nie tylko się szkolą. Biorą udział w wielu imprezach i uroczystościach patriotycznych i kościelnych. Uczą się samodzielności i odpowiedzialności. A przy tym świetnie się bawią.
Z tej zabawy wyrośli już strażacy, policjanci i zawodowi żołnierze.
Źródło/ http://www.tarnobrzeski.pl/index.php/o-miescie/1112-strzelcy-z-nowej-debie-zakonczyli-kilkudniowe-szkolenie


 

 
SESJE , KOMISJE Rady Miejskiej w Nowej Dębie
Wspólne posiedzenie komisji;

- Gospodarki Przestrzennej, Inwestycji, Ochrony Środowiska i Rolnictwa,

-Oświaty, Kultury, Zdrowia, Sportu,Spraw Statutowych i Społecznych,

- Budżetowej


25 lutego 2019

godz. 16.00
 

 
SESJE, KOMISJE
Wspólne posiedzenie komisji;

- Gospodarki Przestrzennej, Inwestycji, Ochrony Środowiska i Rolnictwa,

-Oświaty, Kultury, Zdrowia, Sportu,Spraw Statutowych i Społecznych,

- Budżetowej


25 lutego 2019

godz. 16.00
 

 
WYSTAWA RĘKODZIEŁA ARTYSTYCZNEGO

Trwają ostatnie przygotowania do otwarcia jutrzejszej WYSTAWY RĘKODZIEŁA ARTYSTYCZNEGO.

Śmiało można powiedzieć PRAWDZIWE CUDEŃKA.

Otwarcie WYSTAWY jutro tj. 22 luty (piątek) o godz. 17.00 w Centrum Kultury Lasowiackiej w Cyganach.

WARTO ZOBACZYĆ.

Zapraszamy
 

 
Warsztaty DECOUPAGE w Centrum Kultury Lasowiackiej w Cyganach.

zdj.Anna Nawodzińska
 

 
Informacja o posiedzeniach komisji Rady Miejskiej w Nowej Dębie w lutym 2019.

Komisja Gospodarki Przestrzennej, Inwestycji, Ochrony Środowiska i Rolnictwa

20 lutego 2019

godz. 15.30
 

 
Centrum Kultury Lasowiackiej w Cyganach
Temat zajęć trafiony w "10".
zdj. A.N.


 

 
ZAPROSZENIE

Zapraszamy do współpracy osoby chcące pracować na rzecz miejscowości Cygany , do zapisu w poczet członków i wybrania Zarządu nowo powstałego Koła Gospodyń Wiejskich. Członkami koła mogą być kobiety i mężczyźni , którzy ukończyli 18 lat.
Spotkanie organizacyjne odbędzie się w CKL w poniedziałek 25 lutego o godzinie 17.

 

 
Zebranie sprawozdawcze OSP Cygany

16 lutego w Centrum Kultury Lasowiackiej odbyło się zebranie sprawozdawcze Ochotniczej Straży Pożarnej w Cyganach za 2018r.
Jednymi z podstawowych wniosków na 2019r. Wysuniętych przez zebranie to

1. Uzupełnienie wodą podziemnego zbiornika przeciwpożarowego i utrzymywanie go w gotowości.
2. Podjęcie starań o przystąpienie OSP Cygany Krajowego Systemu Ratowniczo - Gaśniczego.


 

 
XII edycja wystawy rękodzieła w CKL w Cyganach

Zapraszamy na otwarcie wystawy rękodzieła artystycznego twórców z miejscowości Cygany i okolic, która odbędzie się w piątek 22 lutego 2019 r. o godz. 17: 00 w CKL w Cyganach. Będzie to kolejna - XII edycja, podczas której zostaną zaprezentowane prace, które każdego roku cieszą się dużym zainteresowaniem. Prace twórców ludowych można zgłaszać do 20 lutego, mile widziane wszystkie techniki rękodzieła- haft, szydełko, biżuteria i inne. Miłym akcentem wieczoru będzie również występ zespołów: "Rutka" i "Koniczynka". Zapraszamy!
 

 
Warsztaty decoupage w Cyganach

Serdecznie zapraszamy dzieci na warsztaty decoupage, które odbędą się 20 lutego o godz. 13:00 w Centrum Kultury Lasowiackiej w Cyganach
 

 
Warsztaty kulinarne w Cyganach

Serdecznie zapraszamy dzieci na warsztaty kulinarne, które odbędą się 19 lutego o godz. 14:30 w Centrum Kultury Lasowiackiej w Cyganach.
 

 
DRUGI PLEBISCYT – II MIEJSCE

CZŁOWIEK ROKU 2018 – DRUGI plebiscyt rozstrzygnięty

W dniu wczorajszym tj. 8 lutego zakończyło się głosowanie w plebiscycie CZŁOWIEK ROKU 2018 zorganizowanego przez redakcję ECHA DNIA.
Miło mi, że podobnie jak w plebiscycie na OSOBOWOŚĆ ROKU organizowanym przez redakcję NOWIN również i w tym , w podobnej kategorii SAMORZĄDNOŚĆ I SPOŁECZNOŚĆ LOKALNA zająłem
II miejsce .
Dziękuję wszystkim tym , którzy oddali na mnie głosy.
Jest to dla mnie nie tylko wielkie wyróżnienie ale i „energia” do wytężonej pracy na przyszłość.

Dziękuję i pozdrawiam.
 

 
Jasełka w Cyganach

Centrum Kultury Lasowiackiej w Cyganach zaprasza 6 stycznia 2019 r. o godz. 17:00 na przedstawienie jasełkowe pt. "Dziś wszystkim z nas Bóg narodzi się" w wykonaniu teatru "Pora na Seniora" działającego w Samorządowym Ośrodku Kultury w Nowej Dębie. W koncercie kolęd wystąpią grupy artystyczne z CKL. Nie zabraknie również słodkiego poczęstunku i wspólnego kolędowania.
 

 
W Wigilię NARODZENIA DZIECIĄTKA JEZUS życzę Wam zdrowych i radosnych Świąt ŚWIATŁO GWIAZDY BETLEJEMSKIEJ niech Was prowadzi przez drogę życia ku prawdzie i miłości a NARODZONE DZIECIĘ niech Wam BŁOGOSŁAWI. Marian Tomczyk
 

 
Dobudowa boksu garażowego dla OSP CYGANY rozpoczęta.
 

 
Wieczornica patriotyczna w Cyganach

Centrum Kultury Lasowiackiej, Stowarzyszenie Kulturalne "Cyganiacy" oraz Szkoła Podstawowa w Cyganach zapraszają na uroczystą wieczornicę patriotyczną w niedzielę 18 listopada 2018 r. Uroczystość będzie podsumowaniem realizowanego projektu "Wieczornica patriotyczna upamiętniająca wydarzenia historyczne sposobem na integrację pokoleń". Podczas wydarzenia w części artystycznej zaprezentują się uczniowie SP w Cyganach, grupy artystyczne CKL, zostaną podsumowane liczne warsztaty poprzedzające wieczornicę. Będzie można również degustować tradycyjne potrawy z naszego regionu. Uroczystość zostanie poprzedzona odsłonięciem tablicy pamiątkowej z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę oraz Mszą świętą w intencji Ojczyzny w Kościele Parafialnym w Cyganach.Harmonogram uroczystości:

15:30 - odsłonięcie tablicy pamiątkowej,

16:00 – Msza święta,

17:00 - wieczornica w CKLProjekt dofinansowano ze środków Programu ,,Działaj Lokalnie' Polsko – Amerykańskiej Fundacji Wolności, realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce oraz Ośrodka Działaj Lokalnie przy Fundacji Fundusz Lokalny SMK. Projekt współfinansowany również przez samorząd Województwa Podkarpackiego , powiat stalowowolski , powiat tarnobrzeski oraz gminę Nowa Dęba. Zapraszamy mieszkańców całej gminy!

Źródło SOK Nowa Dęba
 

 
100 lat NIEPODLEGŁOŚCI

Stawiając nowe Pomniki z okazji 100 lecia NIEPODLEGŁOŚCI POLSKI należy nie zapominać o miejscach , które od lat upamiętniają odzyskanie przez Polskę Niepodległości.
Takim miejscem jest Krzyż w Cyganach znajdujący się przy drodze powiatowej Cygany – Chmielów na którym znajduje się tablica z nazwiskami mieszkańców Cyganów, którzy zginęli podczas I WOJNY ŚWIATOWEJ oraz druga tablica z nazwiskami poległych mieszkańców z II WOJNY ŚWIATOWEJ.
Zatrzymajmy się w tym miejscu na chwilę , zapalmy znicz i oddajmy im hołd.
ODDAJMY IM CZEŚĆ i powiedzmy DZIĘKUJEMY WAM , DZIĘKUJEMY WAM ZA POLSKĘ za którą oddaliście największy skarb własne życie abyśmy my mogli żyć w WOLNYM , NIEPODLEGŁYM KRAJU.

CZEŚĆ ICH PAMIĘCI.


 

 
100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości.

11.11.2018r. - odsłonięcie pomnika na placu majora Gryczmana w Nowej Dębie


 

 
Zapraszamy na Marsz i Bieg Niepodległości 11 listopad

W dniu 11 listopada 2018 r. o godzinie 14.00 na terenie Ośrodka nad Zalewem odbędzie się kolejny Marsz i Bieg Niepodległości.

Marsz o długości trasy 3400 m rozpocznie się o godzinie 14.00.

Bezpośrednio po Marszu odbędzie się Bieg.

Bieg na 3 dystansach: 1700, 3400 i 5100 m.

Dla wszystkich, którzy ukończą Marsz lub Bieg przewidziany jest ciepły posiłek na mecie.

Pierwsze 50 osób na mecie otrzyma pamiątkowe koszulki.

Zwycięzcy w każdej kategorii otrzymają puchary i dyplomy.

Już teraz zapraszamy wszystkich chętnych.

Regulaminy i karty zgłoszeniowe do pobrania na stronie www.sportnowadeba.pl

Źródło Strona MiG Nowa Dęba