• Wpisów:1963
  • Średnio co: 1 dzień
  • Ostatni wpis:2 dni temu
  • Licznik odwiedzin:312 051 / 3699 dni
Jesteś niezalogowany. Niektóre wpisy dostępne są tylko dla znajomych.
 
„Cyganianki” na Dożynkach Jasnogórskich


3 września 2017 r. odbyły się Dożynki Ogólnopolskie w Częstochowie, w których uczestniczyły grupy wieńcowe oraz rolnicy z całej Polski, również z gminy Nowa Dęba. Była to grupa wieńcowa przygotowująca w tym roku dożynki parafialne w Cyganach, uczestnicząca w dożynkach gminnych w Tarnowskiej Woli i "Cyganianki". Na ołtarzu delegacje z naszej gminy złożyły dary oraz chleb.

O tym, że ważniejsza jest uprawa własnego sumienia od uprawy roli - przypomniał na Jasnej Górze przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. Abp Stanisław Gądecki, który wygłosił homilię dla około 50 tys. rolników zgromadzonych na dorocznych dożynkach odbywających się pod hasłem „Do naszej Matki i Królowej”. Hierarcha podziękował też rolnikom „za ich ciężką, ale i pełną radości pracę, która jest uczestnictwem w czymś wielkim i ważnym dla naszej Ojczyzny, dziękujemy za poszanowanie dla tradycji i przywiązanie do wiary oraz prosimy Boga o błogosławieństwo dla pracy rolniczej na przyszły rok" - mówił abp Gądecki. Minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel zapewnił natomiast zebranych, że „rozwój polskiej wsi to cel strategiczny rządu”. Podkreślił między innymi, że ustawowa ochrona dostawców produktów rolniczych zaczyna przynosić efekty.

Pierwsze dożynki na Jasnej Górze odbyły się w 1982 roku. Ogrodnicy, rolnicy i działacze ludowi prosili o organizowanie dziękczynienia za plony ówczesnego Prymasa Polski kardynała Józefa Glempa. Dożynki odbywają się zawsze w pierwszy weekend września.
Źródło: strona MiG Nowa Dęba
 

 
Zebranie Mieszkańców Sołectwa Cygany

O G Ł O S Z E N I E

Informuję mieszkańców Sołectwa Cygany,

że 03 września 2017 r. tj. w Niedzielę o godz. 12.00

w budynku Centrum Kultury Lasowiackiej

odbędzie się zebranie,

na które zapraszam wszystkich mieszkańców

Porządek zebrania:

1. Otwarcie zebrania.

2. Wybór protokolanta.

3. Przyjęcie porządku obrad.

4. Sprawozdanie sołtysa z działalności w okresie między zebraniami.

5. Przyjęcie protokołu z poprzedniego zebrania, tj. z 23 kwietnia 2017 r.

6. Podjęcie uchwał w sprawach:

1) podziału środków finansowych Funduszu Sołeckiego będącego w dyspozycji sołectwa na 2018 rok;

2) podziału środków ze sprzedaży działek budowlanych;

3) uchylenia uchwały Nr. 11/2014 w sprawie wyrażenia zgody na sprzedaż działek „ Przy Stadionie'' na zasadach wieczystego użytkowania;

4) uchylenie uchwały Nr. 5/2011 w sprawie wyrażenie zgody na wydzierżawienie części nieruchomości mienia gminnego dla Jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej;

5) wyrażenia zgody na zawarcie umowy użyczenia z Ochotniczą Strażą Pożarną w Cyganach.

7.Informacje o planowanych inwestycjach na 2018 rok.

8.Wolne wnioski i zapytania. Informacja o projekcie: ROWES szansa rozwoju sektora ekonomii społecznej w subregonie II.

9.Zamknięcie zebrania.

Z uwagi na ważność omawianych spraw bardzo proszę mieszkańców o liczny udział w zebraniu.

SOŁTYS SOŁECTWA CYGANY

Marcin Zawada

Źródło: Strona MiG Nowa Dęba
 

 
Gmina Nowa Dęba świętowała Dożynki!

Dożynki Gminne zwane Świętem Chleba odbyły się 20 sierpnia 2017 r. w sołectwie Tarnowska Wola. Uroczystości połączyły w sobie wymiar religijny i świecki święta plonów. Rozpoczęły się Mszą św. w kościele parafialnym w Tarnowskiej Woli, którego proboszczem jest ks. Piotr Palacz, głównym celebransem był dziekan Dekanatu Nowa Dęba ks. Józef Rogowski. Poruszające kazanie wygłosił ks. Palacz, podkreślając ważną rolę chleba zarówno w Kościele jak i w życiu codziennym. Oprawę muzyczną w czasie Mszy św. przygotowali: Miejska Orkiestra Dęta z Samorządowego Ośrodka Kultury w Nowej Dębie, Zespół „Cyganianki” z Kapelą oraz Zespół „Bielowianie” z Rozalina. Wokół ołtarza znalazł się chleb z tegorocznej mąki oraz wspaniałe wieńce dożynkowe, przygotowane przez poszczególne sołectwa. Msza św. dziękczynna zgromadziła liczną rzeszę wiernych: zaproszonych gości, mieszkańców i poczty sztandarowe. Druga część obchodów odbyła się w budynku Szkoły Podstawowej w Tarnowskiej Woli.

Oficjalnego otwarcia Dożynek i powitania Gości dokonali gospodarze święta Burmistrz Miasta i Gminy Nowa Dęba p. Wiesław Ordon oraz sołtys Tarnowskiej Woli p. Sławomir Rutkowski. Pan Burmistrz podziękował wszystkim rolnikom za „schylanie się nad czarną ziemią”, aby zebrać ziarna, warzywa i owoce, podziękował także tym, którzy z tych ziaren wytwarzają chleb. Gośćmi honorowymi Dożynek byli Poseł na Sejm RP p. Zbigniew Chmielowiec i wicestarosta Powiatu Tarnobrzeskiego p. Krzysztof Pitra.

W części obrzędowej, jak nakazuje tradycja, każde sołectwo zaprezentowało swój dożynkowy wieniec, który był ośpiewany przez delegacje ludowe z poszczególnych wsi. Reprezentanci każdej wioski przekazywali bochny chleba dożynkowym gospodarzom i gościom. Ważnym punktem uroczystości było rozstrzygnięcie konkursów na najpiękniejszy wieniec dożynkowy i najsmaczniejszy sernik sołtysa. Na czele komisji konkursowej stanęła p. Justyna Niepokój – Gil, etnograf, pracownik Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej. Wyniki ogłosił dyrektor SOK p. Krystian Rzemień. Główną nagrodę Burmistrza Miasta i Gminy (duży grill) za wieniec dożynkowy uzyskało sołectwo Chmielów, nagrodzony zostanie także wyjątkowo oryginalny wieniec ze wsi Jadachy. Najsmaczniejszy oryginalny sernik przygotowały gospodynie z Rozalina, wyjątkowy był także klasyczny wypiek gospodyń z Alfredówki. Wszyscy sołtysi otrzymali podziękowania i nagrody ufundowane przez Burmistrza i Dyrektora SOK. Kolejnym punktem imprezy było losowanie wsi, która zostanie gospodarzem przyszłorocznych Dożynek. Sławomir Rutkowski wręczył okazałą wiechę sołtysowi z Rozalina, - ta wieś będzie organizowała imprezę za rok.

Organizatorzy zadbali o tradycyjne obrzędy, muzykę i regionalną kuchnię. Kosze z chlebem z tegorocznej mąki przygotowali: p. Stefan Buś - Piekarnia Chle-Buś, p. Marian Mikielewicz - piekarnia PSS „Społem”, którym dziękujemy za zaangażowanie w Święto Chleba. Degustacje lokalnych przysmaków przygotowały: firma cateringowa p. Kosiora, gospodynie z Tarnowskiej Woli i Cyganów. Na scenie wystąpili: „Bielowianianki”, „Cyganianki”, ZPiT „Dębianie”, prezentując lasowiackie przyśpiewki i tańce ludowe.

Imprezę można zaliczyć do niezwykle udanych, mimo iż pogoda nie dopisała, przybyło wielu gości z gminy i okolic. Wpisała się ona na stałe w kalendarz ważnych uroczystości miasta i gminy Nowa Dęba. Uroczystość zorganizowali: Burmistrz Miasta i Gminy Nowa Dęba, Samorządowy Ośrodek Kultury w Nowej Dębie, powiat tarnobrzeski, Parafia Rzymsko-Katolicka w Tarnowskiej Woli, Radny powiatu tarnobrzeskiego p. Marek Zięba, sołtys wsi Tarnowska Wola p. Sławomir Rutkowski, Szkoła Podstawowa w Tarnowskiej Woli na czele z p. Magdaleną Gerbą, Ochotnicza Straż Pożarna w Tarnowskiej Woli na czele z p. Stanisławem Baraczem.

Galeria zdjęć na stronie :http://www.kultura.nowadeba.pl/wydarzylo-sie/art,2404,gmina-nowa-deba-swietowala-dozynki.html

Źródło SOK Nowa Dęba


 

 
„Cyganianki” na Dożynkach Wojewódzkich

W niedzielę 27 sierpnia 2017 r. odbyły się w Długiem w gminie Zarszyn - powiat sanocki - XXXIV Dożynki Archidiecezji Przemyskiej i XVII Dożynki Województwa Podkarpackiego. W uroczystościach uczestniczyli marszałkowie: Sejmu RP Marek Kuchciński oraz województwa Władysław Ortyl. Słowo Boże wygłosił arcybiskup Adam Szal, metropolita przemyski. Na gminnym stadionie pojawiło się ponad 100 delegacji z wieńcami i chlebem. Obecni byli także członkowie zarządu województwa, parlamentarzyści, wojewódzcy radni, lokalni samorządowcy i rolnicy.Jak co roku w tej wzniosłej uroczystości brały udział delegacje z poszczególnych gmin powiatu tarnobrzeskiego. Gminę Nowa Dęba, Dekanat Nowa Dęba i Parafię Cygany reprezentowały „Cyganianki”. Przed ołtarzem złożyły wieniec dożynkowy uwity przez mieszkańców Cyganów oraz chleb upieczony z mąki z tegorocznych zbiorów. Organizatorem wyjazdu było Starostwo Powiatowe w Tarnobrzegu.- Dziękując Bogu, dziękujemy także naszym rolnikom, wyrażając wdzięczność i szacunek za ich zwykłą, codzienną pracę. Każda kromka chleba, którą podnosimy kilka razy w ciągu dnia do ust jest owocem ich pracy, ale także pracy tych, którzy z nimi współpracują i ich wspierają: młynarzy, piekarzy, transportowców, sprzedawców. To duża część społeczeństwa – mówił metropolita przemyski. Marszałek podziękował także obecnym w Długiem rolnikom, grupom wieńcowym i ich rodzinom. - Dziś w Długiem pokazaliście państwo, że tradycja przywiązania do ziemi i szacunek do jej plonów, jest w naszym regionie ogromną wartością, stanowiącą o sile tożsamości kulturowej oraz sile lokalnych ojczyzn. Tak wspaniały pokaz przywiązania do najbliższych memu sercu wzorców, pozwala ze spokojem spoglądać w przyszłość.

Źródło: SOK Nowa Dęba
 

 
Dożynki Parafialne w Cyganach 15 sierpnia 2017r.

Dziękując za możliwość uczestniczenia w dzisiejszej uroczystości na ręce Gospodarzy Dożynek oraz wszystkich osób , które włożyły swój wkład w przygotowanie dzisiejszego Święta składam serdeczne podziękowanie.
Gratuluję przepięknego wieńca, który jest symbolem zakończenia żniw ale i swoistym wotum dziękczynnym.
Dziękuję za wspaniały chleb upieczony z tegorocznego ziarna, którym mogliśmy się dzielić jak jedna wielka rodzina.
Życzę Wam, życzę Nam wszystkim nam aby tego chleba nigdy nikomu nie zabrakło, abyśmy nigdy nie patrzyli w przyszłość z trwogą , bojaźnią o to co przyniesie jutro.

Marian Tomczyk

Autor zdjęć: Agnieszka Misa


 

 
"Biała sobota" - zaproszenie na bezpłatne konsultacje


Nadleśnictwo Nowa Dęba oraz Burmistrz Miasta i Gminy Nowa Dęba zapraszają mieszkańców miasta i gminy na bezpłatne konsultacje medyczne lekarzy specjalistów z Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, w zakresie: chirurgii naczyniowej, chirurgii urologicznej, kardiologii, ortopedii, ortopedii dziecięcej, laryngologii, diabetologii, ginekologii i ortodontii.
Konsultacje odbędą się w sobotę 19 sierpnia 2017 r. w godz. od 10:30 do 14:30, w Szkole Podstawowej nr 2 w Nowej Dębie.

Osoby chętne, proszone są o wcześniejsze zapisy, które prowadzi Nadleśnictwo Nowa Dęba pod numerem telefonu 15 846 74 52 od 14 sierpnia 2017 r. w godzinach od 8:00-14:00.
Źródło:strona MiG Nowa Dęba
 

 
BOISKO WIELOFUNKCYJNE
24.07.2017

Dyrektor szkoły podstawowej przypomina wszystkim mieszkańcom wsi Cygany, że z powodu termomodernizacji szkoły boisko wielofunkcyjne jest nadal nieczynne do odwołania.
 

 
Zapraszamy do obejrzenia relacji telewizyjnej z Dni Kultury Lasowiackiej w Cyganach pod adresem:
 

 
X jubileuszowy Dzień Kultury Lasowiackiej


Jubileuszowa, X edycja Dnia Kultury Lasowiackiej odbyła się w niedzielę 16 lipca w Cyganach. Tradycyjnie na scenie plenerowej obok budynku CKL prezentowały się zespoły działające na terenie gminy Nowa Dęba, promujące kulturę ludową naszego regionu.

Przed publicznością zgromadzoną przed sceną przy Centrum Kultury Lasowiackiej w Cyganach wystąpiły zespoły i kapele ludowe. Prezentowały się grupy artystyczne działające w CKL - zespół dziecięcy "Rutka", zespół "Cyganianki" z kapelą "Lasowiacy", Zespół Śpiewaczy "Bielowianie" z Rozalina, Zespół Pieśni i Tańca „Dębianie” z Kapelą oraz Miejska Orkiestra Dęta z Nowej Dęby. Gościnnie wystąpiła także kapela ludowa "Padwianie" z Padwi Narodowej. Jak co roku, dla najmłodszych przygotowana została dmuchana zjeżdżalnia, a dla wszystkich zaplanowano bogate stoisko gastronomiczne.
Jubileuszową, X edycję wydarzenia uświetnił swoją obecnością burmistrz miasta i gminy Nowa Dęba Wiesław Ordon. Razem z pomysłodawczynią Dnia Kultury Lasowiackiej - Haliną Ordon z zespołu "Cyganianki", wręczył zasłużonym podziękowania za wieloletni wkład i pomoc w organizacji wydarzenia, które promuje kulturę ludową naszego regionu. W obecności mieszkańców Cyganów burmistrz razem z przewodniczącym Komisji Kultury Rady Miejskiej Stanisławem Skiminą wręczył "Cyganiankom" Kryształowy Liść Dębu. Został on przyznany przez Radę Miejską z okazji obchodzonego w tym roku 20-lecia Zespołu "Cyganianki" jako Zasłużonemu dla Miasta i Gminy Nowa Dęba.
Podziękowanie od burmistrza Nowej Dęby trafiło także do Henryka i Jana Tutków z Cyganów, którzy odnieśli sukces na wystawie zwierząt hodowlanych podczas Targów Rolniczych w Boguchwale. Obsługę Dnia Kultury Lasowiackiej zabezpieczał Samorządowy Ośrodek Kultury w Nowej Dębie oraz filia SOK - Centrum Kultury Lasowiackiej.

Źródło : Strona MiG Nowa Dębsa
Więcej zdjęć w galerii pod adresem:

http://www.nowadeba.pl/po-godzinach/galeria-zdjec/galeria,147.html
 

 
Krowa z Cyganów bezkonkurencyjna


Krowa Jana Tutki z Cyganów...
Podczas XIX Regionalnej Wystawy Zwierząt Hodowlanych, zorganizowanej przez Podkarpacki Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Boguchwale w ostatni weekend czerwca, dokonano wyboru championów wśród bydła, dzieląc je na rasy i gatunki.

W kategorii krowy rasy polskiej holsztyńsko-fryzyjskiej odmiany czerwono-białej bezkonkurencyjna była krowa "Żabka" z hodowli Jana Tutki z Cyganów w gminie Nowa Dęba. "Żabka" w czasie laktacji (okres, w jakim zwierzę produkuje mleko, trwający u krów tej rasy około 305 dni) daje ponad 9 tys. litrów mleka. Hodowla Jana Tutki liczy 56 sztuk bydła, w tym 24 krowy mleczne. W stadzie hodowcy z Cyganów są też buchaje, cielęta oraz jałówki na odbudowę stada.

W XIX Regionalnej Wystawie Zwierząt Hodowlanych uczestniczyli najlepsi hodowcy z województw: podkarpackiego, małopolskiego i śląskiego, którzy prezentowali swoje zwierzęta. Można było podziwiać 39 szt. bydła mlecznego, 10 szt. cieląt ras mlecznych pochodzących po czołowych buhajach MCB Krasne, 12 szt. bydła mięsnego, 12 szt. koni, 27 szt. owiec, 11 szt. kóz, 48 szt. królików oraz poza oceną hodowlaną szynszyle oraz drób użytkowy i ozdobny: kury, indyki, pawie, przepiórki, bażanty i gołębie przeróżnych ras.
Jury dokonała też oceny 70 produktów zgłoszonych przez 26 uczestników do konkursu na najlepszy produkt Podkarpacki. Swoje wyroby zgłosiły zakłady przetwórcze, koła gospodyń wiejskich, stowarzyszenia, podmioty gospodarcze oraz indywidualni producenci z woj. podkarpackiego.

Źródło: strefaagro.nowiny24.pl
Zdjęcie: Krzysztof Kapica
 

 
Dzień Kultury Lasowiackiej w Cyganach

14-07-2017

Centrum Kultury Lasowiackiej w Cyganach serdecznie zaprasza na X edycję Dnia Kultury Lasowiackiej, który odbędzie się 16 lipca 2017 r. (niedziela) od godz.16.00 na scenie plenerowej obok budynku CKL.
To święto kultury ludowej we wsi Cygany, uznawanej za kolebkę kultury lasowiackiej - wydarzenie promujące tę kulturę w naszym regionie. Działa tu kilka zespołów ludowych, skupiających w swoich szeregach trzy pokolenia, wielu uzdolnionych artystów amatorów zajmuje się rękodziełem artystycznym. Również w Cyganach zarejestrowanych jest kilka potraw regionalnych, które otrzymały prestiżowy certyfikat potrawy tradycyjnej. Wystąpią zespoły i kapele ludowe: kapela ludowa "Padwianie" z Padwi Narodowej, grupy artystyczne działające w CKL- dziecięcy "Rutka", zespół "Cyganianki" z kapelą "Lasowiacy", Zespół Śpiewaczy "Bielowianie" z Rozalina, Zespół Pieśni i Tańca „Dębianie” z Kapelą oraz Miejska Orkiestra Dęta z Nowej Dęby. Jak co roku, na najmłodszych czekają dmuchana zjeżdżalnia, malowanie twarzy i inne atrakcje, dla wszystkich planujemy bogate stoisko gastronomiczne.
Zapraszamy!

Źródło:SOK Nowa Dęba

 

 
Turniej piłki nożnej trampkarzy o Puchar Burmistrza - fotorelacja
9 lipca na boisku sportowym KS Cygany rozegrany został turniej piłkarski trampkarzy starszych i młodszych z terenu gminy o Puchar Burmistrza Miasta i Gminy Nowa Dęba.
W turnieju wzięło udział 5 zespołów trampkarzy młodszych reprezentujących drużyny: LZS Chmielów, KS Cygany, SOSiR Nowa Dęba, Szkółka piłkarska Cygany i LZS Jadachy. O Puchar Burmistrza rywalizowali także trampkarze starsi - dwa zespoły STAL Nowa Dęba, KS Cygany, LZS Chmielów i LZS Jadachy.
Wśród młodszych zwyciężyła drużyna LZS Chmielów, kolejne miejsca zajęli: SOSiR Nowa Dęba (II m.), KS Cygany i Szkółka piłkarska Cygany (III m. exequo), LZS Jadachy (IV m.). Najlepszym piłkarzem został Wiktor Płaza (SOSiR Nowa Dęba), a najlepszym bramkarzem wybrano Stanleya Skiminę (LZS Chmielów).
Podium wśród piłkarzy starszych przedstawiało się następująco: STAL Nowa Dęba I - miejsce pierwsze, LZS Chmielów - miejsce drugie, STAL Nowa Dęba II - miejsce trzecie, KS Cygany - miejsce czwarte i LZS Jadachy - miejsce piąte.
Wśród zawodników biorących udział w turnieju zespół sędziowski wybrał najlepszego piłkarza i najlepszego bramkarza. Najmłodsi mieszkańcy mogli bezpłatnie skorzystać z dmuchanej zjeżdżalni oraz posilić się przekąskami. Atrakcje z nagrodami dla dzieci przygotował także Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Tarnobrzegu. Można było spróbować swoich sił na rowerowym torze sprawnościowym oraz sprawdzić swoją wiedzę rozwiązując testy z zasad ruchu drogowego.


Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć.link otwiera się w nowym oknie
http://www.nowadeba.pl/po-godzinach/galeria-zdjec/galeria,146.html


RL/MM

Żródło: Strona MiG Nowa Dęba

Gratulujemy organizatorom za wspaniałe przygotowanie Turnieju oraz wszystkim zawodnikom za ambicję i wolę walki.

 

 
BRAWO OSP CYGANY
W niedzielę tj. 2 lipca na stadionie sportowym w Tarnowskiej Woli odbyły się miejsko-gminne zawody sportowo – pożarnicze Ochotniczych Straży Pożarnych, Kobiecych i Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych z terenu miasta i gminy Nowa Dęba.
Męska Drużyna Pożarnicza Ochotniczej Straży Pożarnej w Cyganach już drugi rok z rzędu zajęła I miejsce.
W ubiegłym roku kiedy zwyciężyli słychać było głosy "udało im się". W tym roku udowodnili, że w ostatnich latach są w Gminie Nowa Dęba najlepsi.
Do sukcesu swoich starszych kolegów swój sukces dorzuciła również Męska Drużyna Pożarnicza Chłopców z Cygan, którzy również zajęli pierwsze miejsce w swojej kategorii.
Gratulujemy i życzymy powodzenia na Powiatowych Zawodach.
Więcej na stronie MiG Nowa Dęba pod adresem:
http://www.nowadeba.pl/po-godzinach/aktualnosci/art,5199,final-strazackich-zmagan.html
 

 
DYŻUR BURMISTRZA w CYGANACH.
3 lipca (poniedziałek) w Centrum Kultury Lasowiackiej w Cyganach (SOŁTYSÓWKA) w godz. od 16.00 do 18.00 będzie pełniony dyżur przez
BURMISTRZA p. WIESłAWA ORDONA
oraz
RADNEGO MARIANA TOMCZYKA.
Jest to niepowtarzalna okazja dla mieszkańców SOłECTWA CYGANY do przedstawienia swoich problemów, próśb, uwag, potrzeb bez wyjeżdżania do Urzędu Gminy w Nowej Dębie.
Serdecznie ZAPRASZAMY
 

 


Centrum Kultury Lasowiackiej w Cyganach serdecznie zaprasza na X edycję Dnia Kultury Lasowiackiej, który odbędzie się 16 lipca 2017 r. (niedziela) od godz.16.00 na scenie plenerowej obok budynku CKL.
To święto kultury ludowej we wsi Cygany, uznawanej za kolebkę kultury lasowiackiej - wydarzenie promujące tę kulturę w naszym regionie. Działa tu kilka zespołów ludowych, skupiających w swoich szeregach trzy pokolenia, wielu uzdolnionych artystów amatorów zajmuje się rękodziełem artystycznym. Również w Cyganach zarejestrowanych jest kilka potraw regionalnych, które otrzymały prestiżowy certyfikat potrawy tradycyjnej. Wystąpią zespoły i kapele ludowe: kapela ludowa "Padwianie" z Padwi Narodowej, grupy artystyczne działające w CKL- dziecięcy "Rutka", zespół "Cyganianki" z kapelą "Lasowiacy", Zespół Śpiewaczy "Bielowianie" z Rozalina, Zespół Pieśni i Tańca „Dębianie” z Kapelą oraz Miejska Orkiestra Dęta z Nowej Dęby. Jak co roku, na najmłodszych czekają dmuchana zjeżdżalnia, malowanie twarzy i inne atrakcje, dla wszystkich planujemy bogate stoisko gastronomiczne. Zapraszamy!
 

 
Młodzieżowy Zespół Śpiewaczy „Koniczynka” wyróżniony


10 czerwca 2017 r. w Baranowie Sandomierskim odbył się XXIV Ogólnopolski Festiwal Twórczości Dziecięcej "Dziecko w folklorze". To znane w całej Polsce święto dziecięcej kultury ludowej zgromadziło 350 małych wykonawców z 7 województw. Samorządowy Ośrodek Kultury w Nowej Dębie reprezentowały 2 grupy: dziecięcy zespół śpiewaczy "Rutka" oraz młodzieżowy "Koniczynka". Wykonawców oceniali specjaliści z dziedziny etnografii. Zespół "Koniczynka" w tym prestiżowym konkursie otrzymał wyróżnienie. Gratulujemy! Dziewczęta wykonały stare, gwarowe pieśni lasowiackie. To kolejne miłe i owocne doświadczenie, okazja do nawiązania przyjaźni i zabawy z rówieśnikami z różnych regionów Polski.

Zródło: SOK


 

 
Tytuł zasłużonego dla Miasta i Gminy Nowa Dęba „CYGANIANKOM” wręczony.

Jest mi niezmiernie miło, że w imieniu władz samorządowych mogłem wręczać ten tytuł „CYGANIANKOM”.
Jeszcze raz serdecznie gratuluję i życzę dalszych sukcesów.
Marian Tomczyk 

 
Piknik dla dzieci w Cyganach1 czerwca 2017 r. z okazji Dnia Dziecka w CKL w Cyganach odbył się piknik dla dzieci. W programie imprezy znalazły się gry, zabawy i malowanie buziek. Patronat nad piknikiem objęła Jednostka Strzelecka 2043 z Nowej Dęby, dlatego też dzieci i młodzież mogły spróbować swoich umiejętności w strzelaniu z broni krótkiej i długiej, co dla niektórych było ogromnym przeżyciem. Młodsze dzieci zostały zaproszone do prób zręcznościowych w biegach z przeszkodami, mogły poćwiczyć czołganie oraz prawidłowe trzymanie karabinu. Na koniec wszyscy wspólnie upiekli kiełbaski. Dziękujemy za pomoc w przygotowaniu pikniku Jednostce Strzeleckiej, radnemu p. Marianowi Tomczykowi oraz druhom strażakom z OSP Cygany.

ŹRÓDŁO :SOK
 

 
Pracę przy przepuscie ukończone. Pozostało jeszcze położenie nawierzchni asfaltowej w miejscu jej zerwania.