• Wpisów:2010
  • Średnio co: 1 dzień
  • Ostatni wpis:2 dni temu
  • Licznik odwiedzin:322 369 / 3820 dni
Jesteś niezalogowany. Niektóre wpisy dostępne są tylko dla znajomych.
 
Uszkodzony przepust został w dniu dzisiejszym tj. 8 czerwca poddany gruntownej remontowo. Kręgi betonowe zostały zastąpione jednolitą rura z tworzywa sztucznego.
 

 
Na drodze Mała Uliczka przed skrętem na drogę d Desnegozostał uszkodzony przepust na drodze. Ze względu na bezpieczeństwo użytkowników tej drogi powinien on zostać poprawiony w bardzo szybkim tempie. To
 

 
Piknik dla dzieci w Cyganach

Centrum Kultury Lasowiackiej w Cyganach zaprasza dzieci i młodzież na piknik z okazji ich święta, który odbędzie się 1 czerwca 2017 r. (czwartek) od godz. 16:00 na placu przy budynku CKL. W programie przewidziane są gry, zabawy, a także strzelanie z pistoletu i broni długiej, gdyż patronat nad piknikiem objęła Jednostka Strzelecka 2043 z Nowej Dęby. Na zakończenie pikniku planujemy wspólne pieczenie kiełbasek. Serdecznie zapraszamy!
 

 
Kolejny poniedziałek kulinarny za nami

15 maja 2017 r. w Samorządowym Ośrodku Kultury w Nowej Dębie odbył się ósmy poniedziałek kulinarny. Gospodynie z zespołu, „Cyganianki” przygotowały tradycyjną potrawę lasowiacką: kaszoka - jest to ciasto drożdżowe z nadzieniem z kaszy jaglanej i sera oraz prażuchy - placki pieczone na płycie kuchennej opalanej drewnem. Prażuchy do degustacji uczestnikom spotkania zostały podane z wiejskim masłem i serem. Przepisy na te potrawy znajdują się w książce „Kuchnia Lasowiacka”.„Poniedziałki kulinarne” to cykl spotkań popularyzujących kuchnię Lasowiaków. W trakcie wydarzenia omawiane będą przygotowywane potrawy, przypomniane zostaną tradycje związane z nimi oraz ich historia. Uczestnicy zapoznają się z recepturą ich przygotowania krok po kroku, z naciskiem na najistotniejsze szczegóły by potrawa zachowała smak i aromat. Użyte zostaną takie same przepisy, jakich używały nasze babcie. A to wszystko z pokazem przygotowania potrawy – bohatera spotkania – na żywo.Wykorzystane przepisy kulinarne pochodzą z książki „Kuchnia Lasowiacka” wydanej przez Stowarzyszenie „Lasowiacka Grupa Działania”, Nowodębskie Towarzystwo Społeczno - Kulturalne i Samorządowy Ośrodek Kultury w Nowej Dębie

Żródło :SOK NOWA DĘBA


 

 
"Cyganianki” na "Pogórzańskiej Nucie” w Dynowie

21 maja 2017 r. odbył się w Dynowie XXVII Przegląd Kapel, Instrumentalistów i Śpiewaków Ludowych „Pogórzańska Nuta”, organizowany przez Miejski Ośrodek Kultury w Dynowie i Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie. W konkursie wzięło udział 28 grup z całego Podkarpacia. Naszą placówkę reprezentowały zespoły ludowe działające w CKL w Cyganach - "Cyganianki”, „Koniczynka” i "Rutka”. Panie z "Cyganianek" uzyskały prestiżowe drugie miejsce, śpiewając gwarowe pieśni lasowiackie. Gratulujemy! Młodzieży tym razem nie udało się zdobyć nagrody, ale młodzi artyści wrócili z nowymi doświadczeniami w trudnej sztuce posługiwania się gwarą lasowiacką.

Żródło :SOK Nowa Dęba
 

 
Informacje dotyczące przetargu możemy znaleść na stronie MiG Nowa Dęba pod adresem:
http://www.nowadeba.pl/mieszkaniec/aktualnosci/art,5011,ogloszenie-o-przetargu-na-oddanie-w-uzytkowanie-wieczyste-nieruchomosci-w-cyganach.html
 

 
Parafialny Zespół Caritas w Cyganach informuje, że w związku z wejściem nowego programu pomocowego osoby pobierające pomoc żywnościową jak i osoby , które mają zamiar starać się o taką pomoc powinni do 15 czerwca br. wybrać nowe zaświadczenia i złożyć u p. Mariana Tomczyka.
Zaświadczenia będą wydawane przez Miejsko- Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Nowej Dębie w każdy wtorek i czwartek.
 

 
Zapraszamy do obejrzenia JUBILEUSZU 20 LECIA "CYGANIANEK" W TELEWIZJI RZESZÓW
pod adresem:

https://rzeszow.tvp.pl/30231145/zaczynaly-dwadziescia-lat-temu-jubileusz-cyganianek-z-cygan
 

 
20 lat Zespołu "CYGANIANKI"


Dyrektor Samorządowego Ośrodka Kultury Krystian Rzemień oraz Kierownik Artystyczny Zespołu Ludowego "Cyganianki" Halina Ordon mają przyjemność i zaszczyt zaprosić na jubileuszowe obchody XX lat działalności Zespołu Ludowego "Cyganianki", które odbędą się 3 maja 2017 r. o godz. 15:00 w sali widowiskowej Samorządowego Ośrodka Kultury w Nowej Dębie.

W programie:
- wręczenie Zespołowi tytułu "Zasłużony dla Miasta i Gminy Nowa Dęba" oraz statuetki Kryształowy Liść Dębu,
- promocja publikacji książkowej Lasowiackie Serca.
XX lat działalności Zespołu Ludowego 'CYGANIANKI"
- występ dzieci i młodzieży z Domu Ludowego w Suchowoli
na Ukrainie
 

 
. Gmina posiada obecnie projekt wiaty prystankowej oraz zatwierdzony projekt organizacji ruchu na tej drodze. Należy mieć nadzieję, że w niedługim czasie przystąpi do prac związanych z jego realizacją co poprawi komfort osób korzystających z tego przystanku.
 

 

Od pewnego czasu stojąc na moście na Trześniówce , na drodze łączącej Chmielów z Cyganami możemy podziwiać nadzwyczajny kontrast . Patrząc w stronę Tarnobrzega zauważamy ładnie oczyszczone koryto rzeki ale wystarczy popatrzeć w stronę Jadachów a zobaczymy już całkiem inaczej wyglądające koryto tej rzeki.
Co się stało?a Odpowiedź wydaje się bardzo prosta - brak pieniędzy bo nie widzę innej przyczyny tego stanu rzeczy.
Co się stało? Odpowiedź wydaje się bardzo prosta - brak pieniędzy bo nie widzę innej przyczyny tego stanu rzeczy.
Głośno było o dbaniu o stan rzek tylko podczas powodzi. Czas szybko płynie, pamięć jest ulotna a nasze Państwo zapomina o niektórych rzeczach bardzo ważnych dla bezpieczeństwa mieszkańców. Czy naprawdę jesteśmy aż tak biednym krajem , że nie stać nas na wykonywanie zadań w całości ?


 

 
8 kwietnia w Centrum Kultury Lasowiackiej odbyło się rozstrzygnięcie KONKURSU NA PALMĘ WIELKANOCNĄ.
Po podsumowaniu PALMY zostały przeniesione dp PARAFIALNEGO KOŚCIOŁA W CYGANACH gdzie można je oglądać . 

 

Samorządowy Ośrodek Sportu i Rekreacji w Nowej Dębie informuje potencjalnych klientów i wszystkich zainteresowanych, że obóz w Piaskach koło Krynicy Morskiej będzie odbywał się w następujących terminach:
I turnus - od 1 lipca do 16 lipca 2017 r.
II turnus - od 15 lipca do 30 lipca 2017 r.
III turnus - od 29 lipca do 13 sierpnia 2017 r.
Szczegółowe informacje już wkrótce. Wszystkich zainteresowanych serdecznie zapraszamy.
Iwona Serafin
Menadżer Sportu SOSiR
Źródło: http://www.nowadeba.pl/…/aktualno…/art,4913,piaski-2017.htm
 

 

Dyrekcja Szkoły Podstawowej w Cyganach przypomina, że w związku z prowadzonymi pracami przy termomodernizacji budynku Szkoły Podstawowej w Cyganach boisko wielofunkcyjne jest nieczynne do odwołania.
 

 
W najbliższym czasie ruszy długo oczekiwana inwestycja mająca odwodnić drogę "Na Piasek".
Podczas ostatniej Sesji Rady Miasta radni przyjęli uchwałę zwiększającą o 10 tys. zł. pierwotnie planowane środki finansowe na ten cel. Obecnie kwota ta wynosi
60 000 zł. Należy mieć tylko nadzieję, że zaprojektowana koncepcja tej drogi spełni swoją rolę i mieszkańcy będą już mogli korzystać z tej drogi bez obecnych WODNYCH uciążliwości.
Planowany termin zakończenia tego zadasnia to 22 maj br.
Należy przypomnieć, że jest to tak jakby część odwodnienia gdyż docelowo planowane jest odprowadzenie nadmiaru wód opadowych do "Łuzyka".

 

 
Nowa umowa na sprzątanie przystanku autobusowego w Cyganach.
Zawarto drugą już w tym roku umowę na utrzymanie porządku i czystości na przystanku autobusowym w Cyganach z Firmą
„Hendex” Liliana Tabor - Witoń, Cygany, kwota - 49 zł/m-c
Ze SPRAWOZDANIA Z DZIAŁALNOŚCI BURMISTRZA MIASTA I GMINY
NOWA DĘBA ORAZ JEDNOSTEK ORGANIZACYJNYCH GMINY ZA OKRES OD 20 LUTEGO DO 24 MARCA 2017 R.

http://www.nowadeba.pl/bip/z-zycia-samorzadu/art,4885,sprawozdanie-z-dzialalnosci-burmistrza-i-jednostek-organizacyjnych-gminy.html
 

 
Konkurs na oryginalną palmę wielkanocną

Centrum Kultury Lasowiackiej w Cyganach zaprasza dzieci, młodzież i dorosłych do udziału w gminnym konkursie „ORYGINALNA PALMA WIELKANOCNA”. Celem konkursu jest propagowanie tradycji związanych ze Świętami Wielkanocnymi, pogłębienie wiedzy na temat symboliki znaczenia palmy wielkanocnej w obrzędowości ludowej. Konkurs stwarza okazję do indywidualnej i zbiorowej działalności artystycznej oraz wymiany wiedzy na temat zanikającego zwyczaju własnoręcznego robienia palm.

Nagrodzone prace zostaną wyeksponowane na wystawie w kościele parafialnym w Cyganach w Niedzielę Palmową. Termin składania prac upływa 6 kwietnia 2017 r. Zapraszamy!
 

 
INTERPELACJE, WNIOSKI, ZAPYTANIA
Jednym z głównych punktów posiedzenia Komisji Oświaty, Kultury, Zdrowia i Sportu był temat dotacji w kwocie 45 tys. zł przyznanych Szkole Podstawowej w Cyganach na zakup między innymi tablicy interaktywnej wraz z oprogramowanie, laptopów i pomocy naukowych.
Innym tematem jaki poruszyłem w wolnych wnioskach był temat pogarszającej się jakości wody w wodociągu w Cyganach (temat ten został zgłoszony mi przez mieszkańców Cygan z prośbą o wyjaśnienia).
Z wyjaśnień jakie zostały mi udzielone wynika, że Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Nowej Dębie raz miesiącu bada przydatność do spożycia wody w wodociągu poprzez pobieranie próbek i poddanie ich analizie. Oprócz tego Sanepid raz na dwa miesiące wykonuje badanie pobranych próbek z wodociągu.
Jak wynika z przeprowadzonych badań woda z gminnego wodociągu spełnia wszystkie normy.
Innym tematem była prośba o usunięcie zdechłego (zabitego) dzika , który znajdował się w rowie przy drodze powiatowej Cygany - Chmielów.
 

 
OŚRODEK ZDROWIA W CHMIELOWIE – BEZ ZMIAN

Najważniejszą informacją dla mieszkańców korzystających z usług tego Ośrodka jest informacja, że będzie on nadal funkcjonował na obecnych zasadach.
Na ostatnim spotkaniu, które odbyło się 13 marca Br. w Wiejskim Centrum Kultury w Chmielowie z udziałem między innymi STAROSTY TARNOBRZESKIEGO p. PAWŁA BARTOSZKA, BURMISTRZA MiG NOWA DĘBA p. WIESŁAWA ORDONA oraz połączonych RAD SOŁECKICH z Cygan, Chmielowa i Jadach wraz z Sołtysami i Radnymi z tych miejscowości padło zapewnienie z ust STAROSTY , że Ośrodek będzie nadal zapewniał Podstawową Opiekę Zdrowotną .
Zostały ukazane różne warianty co do przyszłości Ośrodka Zdrowia ale na chwilę obecną jego działalność pozostaje bez zmian.
 

 
6 marca w Chmielowie spotkanie dotyczące przyszłości Ośrodka Zdrowia.
Obecni byli na nim WICESTAROSTA POWIATU TARNOBRZESKIEGO wraz z SEKRETARZEM POWIATU,
BURMISTRZ MiG NOWA DĘBA, DYREKTOR SZPITALA POWIATOWEGO W NOWEJ DĘBIE.
Z wyjaśnień jakie zostały udzielone wynika, że POWIAT przymierza się do sprzedaży OŚRODKA ZDROWIA w Chmielowie a pozyskane ze sprzedaży pieniądze zamierza przeznaczyć na Szpital Powiatowy w Nowej Dębie.
Uspokajano jednak mieszkańców, że gdyby do tego doszło nie pozostaną oni bez PODSTAWOWEJ OPIEKI ZDROWODNEJ .
Należałoby się jednak zastanowić, gdzie byłaby ona udzielana gdyby budynek został sprzedany a nowy właściciel miałby wobec niego inne plany.
Na poniedziałek 13 marca ustalono następne spotkanie na które przedstawiciele starostwa obiecali przygotować pod względem prawnym czy jest możliwe zastrzeżenie w przetargu przeznaczenia budynku na opiekę zdrowotną.
W obecnej chwili nie jest nic przesądzone. Równie dobrze Ośrodek Zdrowia może zostać sprzedany a równie dobrze nie.
Przedstawiciele Starostwa byli zdziwieni tak dużym zainteresowaniem mieszkańców tym tematem gdy jeszcze nic nie jest przesądzone (obecnie są prowadzone prace rozgraniczające działki).
Nie należy jednak dziwić się mieszkańcom, że nie chcą być postawieni przed nieodwracalną decyzją o sprzedaży . Wolą reagować wcześniej aby tej sprzedaży zapobiec.

 

 
OŚRODEK ZDROWIA W CHMIELOWIE - co dalej?
W najbliższy poniedziałek tj. 6 marca odbędzie się spotkanie dotyczące Ośrodka Zdrowia w Chmielowie.
Zaproszeni zostali Starosta Tarnobrzeski, Burmistrz MiG Nowa Dęba, Sołtysi z Chmielowa, Cyganów i Jadachów wraz z Radami Sołeckimi oraz Radni z tych miejscowości.
Mam nadzieję, że podana zostanie na nim podstawowa informacja : dlaczego Powiat Tarnobrzeski chce sprzedać Ośrodek Zdrowia,
Dobrze, że takie spotkanie się odbędzie. Uważam jednak , że Powiat powinien zorganizować takie spotkania we wszystkich zainteresowanych miejscowościach i przedstawić swoje zamysły dotyczące Ośrodka jakie planuje zrealizować.
Mam nadzieję, że wychodząc z tego spotkania będziemyznali konkretne plany Powiatu Tarnobrzeskiego dotyczące Ośrodka Zdrowia w Chmielowie jak również jego przyszłość, która moim zdaniem nie może być inna niż dalsze jego funkcjonowanie jako Placówki oferującej w swojej działalności usługi medyczne tak jak to jest w obecnej chwili.
Marian Tomczyk