• Wpisów:2010
  • Średnio co: 1 dzień
  • Ostatni wpis:2 dni temu
  • Licznik odwiedzin:322 370 / 3820 dni
Jesteś niezalogowany. Niektóre wpisy dostępne są tylko dla znajomych.
 
INTERPELACJE , WNIOSKI, ZAPYTANIA
Podczas ostatniej Sesji Rady Miasta i Gminy, która odbyła się 23 lutego zostały poruszone między innymi tematy spadku ciśnienia w centralnym ogrzewaniu w szatni sportowej w Cyganach (jego poprawy) oraz wycinki topoli przy drodze powiatowej Cygany - Chmielów (przy samej Trześniówce).
 

 
Pączki nad pączkami i zupa dziadowska

Po takiej kaloryczno-pączkowej uczcie pozostaje już tylko dieta i zupa „Dziadowska”.
MARTA WOYNAROWSKA /FOTO GOŚĆ zobacz galerię
Pojutrze tłusty czwartek, a więc - przepisy. Najlepsza jest mąka leżąca trzy dni w ciepłym miejscu, a ciasto wyrabiamy do chwili aż...

I z myślą o zbliżającym się czwartku panie z Zespołu Obrzędowego „Cyganianki” na kolejne już warsztaty kulinarne przygotowały pokaz smażenia pączków. Chętnych zgłębienia tajników udanych wypieków było tak dużo, że sala kameralna Samorządowego Ośrodka Kultury w Nowej Dębie pękała w szwach. – Widać, że pomysł pana dyrektora Krystiana Rzemienia z warsztatami kuchni lasowiackiej był prawdziwym strzałem w dziesiątkę – zauważyła zadowolona Halina Ordon, kierownik zespołu i zarazem Lasowiackiego Centrum Kultury w Cyganach.

Przepis na pączki zdradziła pani Zofia Zbyrad, zaznaczając, iż szczegół tkwi w dobrej mące i właściwym wyrobieniu ciasta. – Najlepsza jest mąka leżąca trzy dni w ciepłym miejscu, a ciasto wyrabiamy do chwili aż przestaje kleić się do ręki, czyli jak się to mówi odstaje od dłoni. Można też liczyć ilość – nazwijmy to – uderzeń, których powinno być 200 – wyjaśniała pani Zofia Zbyrad. – Istotne jest, żeby ciasto było lekkie, bo ze zbyt ciężkiego pączki nie wyrosną i będą twarde. Dlatego należy dawać nie całe jaja, ale najpierw same żółtka, zaś z białek ubić pianę.

Czas oczekiwania na wyrośnięcie ciasta panie urozmaiciły opowieściami o dawnym życiu na wsi na tzw. przednówku, kiedy kończyły się zapasy warzyw, zboża, stanowiących podstawę codziennego jadłospisu. – Przednówek zbiegał się z Wielkim Postem, kiedy na wsiach nikt, jeżeli nawet udało mi się uchować jakieś mięso, wędlinę nie wziąłby ich do ust. Było to bardzo rygorystycznie przestrzegane. Ludzie naprawdę pościli. Najczęściej jadano biały barszcz, robiony na domowym zakwasie, do którego wrzucano kromkę razowego chleba. I jadło się go na śniadanie, na obiad z ziemniakami, a jak został to i na kolację – opowiadała Halina Ordon.

– Ale takie jedzenie, zwłaszcza dzieciom mogło się znudzić, dlatego dla odmiany gotowano zupę „Dziadowską”. I dzisiaj postanowiłyśmy zaprezentować także ten przepis, który jest banalnie prosty. Do ugotowania zupy potrzeba bowiem wody, ziemniaków, marchwi, pietruszki, selera, cebuli, czosnku, kawałka słoniny oraz zrobionych ręcznie klusek.

Panie, jak mają to w zwyczaju, nie tylko pokazały jak przygotować potrawę, ale urządziły również degustację, na którą zresztą publiczność oczekiwała, tym niecierpliwiej im coraz smakowitsze rozchodziły się aromaty. Wszyscy zgodnie stwierdzili, że tak pysznej zupy i tak wyśmienitych pączków dawno, dawno nie smakowali. Z pączków najbardziej zachwyceni byli najmniejsi degustatorzy.

Po takiej kaloryczno-pączkowej uczcie pozostaje już tylko dieta i zupa „Dziadowska”.

Pączki pani Zofii

1 kg mąki (najlepiej poznańskiej), 10 jajek, 10 dag drożdży, ¾ szklanki cukru + 2 łyżki, cukier wanilinowy, 17 dag margaryny, ½ l mleka, szczypta soli, 2 łyżki spirytusu lub wódki

W garnku ubić żółtka z cukrem i cukrem waniliowym do białości, drożdże utrzeć z 2 łyżkami cukru do całkowitego rozpuszczenia i wlać do ubitych żółtek, dodać sól, około 20 dkg mąki, wlać letnie mleko, zamieszać do jednolitej konsystencji i zostawić do wyrośnięcia. Gdy rozczyn podwoi objętość dodać resztę mąki i dobrze ciasto wyrobić aż odstanie od ręki, wlać margarynę i wyrabiać dalej. Na koniec dodać 2 łyżki spirytusu i wyrobić, ubić białka (około 6 białek) dodać do ciasta i wyrobić. Zostawić do wyrośnięcia. Wykładać na stolnicę dodać marmoladę i formować pączki , zostawić na chwilę do wyrośnięcia. Piec na rozgrzanym oleju, wkładać odwrotną stroną jak leżały na stolnicy, po włożeniu do smażenia przykryć pokrywką na 2 minuty, później odkryć i przewrócić na drugą stronę, po wyjęciu odsączyć na ręczniku papierowym .

Zupa „Dziadowska”

2 l wody, 3 - 4 ziemniaki, 3 marchewki, 3 pietruszki, 3 cebule, kawałek selera, 5 ząbków czosnku, sól, pieprz, ziele angielskie, liść laurowy, 10 dag słoniny, ciasto na makaron

Do wody wrzucić pokrojone w kostkę warzywa. Wyrobić ciasto jak na makaron. Kiedy warzywa będą miękkie, rwać ciasto i wrzucać do zupy. Na koniec dodać roztarty czosnek , pieprz, sól i usmażoną słoninę (pokrojoną w kosteczkę). Zagotować.

Autor:MARTA WOYNAROWSKA
Żródło:Sandomierski Gość Niedzielny
http://sandomierz.gosc.pl/doc/3710505.Paczki-nad-paczkami-i-zupa-dziadowska

Galeria zdjęć:
http://sandomierz.gosc.pl/gal/spis/3710261.Lasowiackie-przysmaki
 

 
Cygany to miejscowość z prawdziwie artystyczną duszą.

- Już po raz 9. spotykamy się w Centrum Kultury Lasowiackiej, by móc podziwiać talenty mieszkańców naszej wioski - mówiła Halina Ordon, kierownik CKL w Cyganach, otwierając IX Wystawę Rękodzieła Artystycznego.

Wernisaż połączony był z małym jubileuszem dwóch wielkich nadziei mieszkańców Cygan - zespołów Rutka i Koniczynka. Wielki tort ze świeczką w kształcie cyfry „4” zdmuchnęła najmłodsza członkini Rutki - 5-letnia Milenka. - Mamy zwyczaj, że każdego roku dzieci z Rutki i dziewczęta z Koniczynki świętują rocznicę powstania zespołów. Chcemy w ten sposób podziękować im za trud, poświęcony czas, docenić je, a jednocześnie zachęcić do kontynuacji występów - wyjaśnia H. Ordon.

Członkowie obu zespołów otrzymali prezenty niespodzianki, przygotowane przez Samorządowy Ośrodek Kultury w Nowej Dębie, które wręczył im dyrektor ośrodka Krystian Rzemień. Ponadto od przedstawicieli Rady Miasta otrzymali tulipany jako zapowiedź nadciągającej wiosny.

Dzieci i młodzież zaśpiewały przy akompaniamencie akordeonu lub a cappella kilka starych utworów lasowiackich, w tym wzruszającą pieśń sierocą.

Zespoły, choć młode stażem, mogą już pochwalić się dużymi sukcesami, w tym m.in. trzecimi miejscami na ubiegłorocznym Ogólnopolskim Festiwalu Dziecięcej Twórczości Folklorystycznej „Dziecko w folklorze”, odbywającym się w Baranowie Sandomierskim. Dzieci i młodzież występują także w widowiskach obrzędowych wystawianych przez zespół Cyganiaki. - Mamy cichą nadzieję, że w przyszłości przejmą od nas pałeczkę - mówi kierownik CKL.

Najtrudniejsza - jak przyznają dzieci - okazała się nauka gwary lasowiackiej, gdyż zdecydowana większość z nich zupełnie jej nie znała. Ale nie wszyscy członkowie musieli zmierzyć się z tym problemem. - Trochę znałam gwarę, bo babcia mnie uczyła - mówi z dumą Magda z Rutki. - Dlatego było mi łatwiej ją opanować.

9 lat temu, gdy zostało oddane do użytku Centrum Kultury Lasowiackiej, H. Ordon postawiła sobie za punkt honoru prezentację talentów mieszkańców Cygan. I tak zrodziło się cykliczne wydarzenie, na stałe wpisane do kalendarza centrum, w postaci wystawy rękodzieła artystycznego. - Podczas pierwszej edycji swoje prace prezentowało tylko kilka osób. I, wyznam szczerze, miałam spore obawy, czy pomysł ten przyjmie się. Na szczęście moja niepewność okazała się bezpodstawna, gdyż z roku na rok poszerza się grono uczestników - cieszy się H. Ordon. - Dzisiaj możemy pokazać dorobek 10 osób. Cygany to bowiem kolebka kultury lasowiackiej, którą kultywują nie tylko zespoły śpiewacze, ale wiele osób para się rękodziełem artystycznym opartym na wzorach ludowych. Bardzo zależy nam na podtrzymywaniu tej formy, dlatego w centrum działa Koło Rękodzieła Artystycznego. Jego uczestnicy (a może przyjść każdy chętny) spotykają się w każdą środę.

Wraz z poszerzającym się gronem twórców pojawiają się nowe techniki, w jakich powstają prace. W tym roku doszły makiety oraz modelarstwo. - Uważam, że wystawiony model pancernika „Bismarck” to prawdziwy majstersztyk. Modelarstwo to przecież też pewna forma rękodzielnicza, wymagająca niesamowitej precyzji i ogromnej cierpliwości - podkreśla pani Halina.

Obok niemieckiego okrętu na wystawie można zobaczyć drewnianą makietę średniowiecznej osady, okolicznościowe karty pocztowe oraz cały przekrój prac rękodzielniczych. - Prezentuję kwiaty magnolii, jabłoni, tulipany, żonkile - wszystkie wykonane z krepiny. Do wykończenia użyłam taśmy florystycznej. Część prac wyszła spod szydełka, nie stronię również od bibuły, którą zastosowałam przy robieniu pisanek. Postanowiłam pokazać także lniany obrus, przygotowywany specjalnie na konkurs w Bojanowie. Zajmuję się także orgiami - opowiada o swoich pracach Janina Piechota.

- Każdego roku staram się przygotować na wystawę coś nowego. Dzisiaj można zobaczyć figurki wykonane na drutach. Techniki uczę się z książek, czasopism - wyjaśnia Teresa Walska.

Wszystkim twórcom gorąco podziękował i wręczył małe upominki dyrektor Rzemień. Przy okazji wyraził nadzieję, że w przyszłym roku prace artystów z Cygan pojawią się na wystawie w nowodębskim SOK.
Autor:MARTA WOYNAROWSKA
Żródło:
Sandomierski Gość Niedielny

http://sandomierz.gosc.pl/doc/3705335.Milenka-zdmuchnela-swieczki

Galeria zdjęć:
http://sandomierz.gosc.pl/gal/spis/3705339.Artystyczne-Cygany

 

 
OŚRODEK ZDROWIA W CHMIELOWIE - co dalej?

Pod koniec ubiegłego roku(2016) rozeszła się pogłoska, że Starostwo {Powiatowe w Tarnobrzegu planuje sprzedać Ośrodek Zdrowia w Chmielowie, którego jest prawowitym właścicielem. W związku z tym odbyło się nawet spotkanie w którym udział wzięli między innymi sołtysi z Chmielowa, Cyganów, Jadachów jak również p. Radna z Chmielowa.
Wtedy na jednej z Sesji Rady Miasta Nowej Dęby wyraziłem swoją dezaprobatę w związku z brakiem nie tylko informacji o takim spotkaniu ale jakiejkolwiek informacji w tym temacie.
Nie podzielam zdania , żeby nie mieszać w to mieszkańców.
Uważam, że to właśnie mieszkańcy powinni być o takich sprawach informowani w pierwszej kolejności i powinni mieć możliwość wypowiedzenia się w tym temacie bo ten Ośrodek powstał z myślą o nich i dla nich.
Należy przypomnieć, że Ośrodek ten nie został wybudowany przez Starostwo lecz został on mu przekazany w ramach „prezentu” podczas reformy administracyjnej kiedy to powstawały powiaty.
Ośrodek jest własnością Powiatu czyli Nas Mieszkańców (przecież jesteśmy mieszkańcami POWIATU TARNOBRZESKIEGO), więc jako współwłaściciele mamy prawo współdecydować o naszej własności. To Powiat powstał i funkcjonuje dla mieszkańców a nie mieszkańcy żyją dla Powiatu.
Nie będę się zagłębiał w przyczyny sprzedaży gdyż jak powiedziałem nie byłem obecny na spotkaniu , które się odbyło i wszystkie moje wypowiedzi mogłyby się mijać z prawdą i byłyby jedynie domysłami.
Trudno zrozumieć postawy Powiatu ale” jeśli nie wiadomo o co chodzi , chodzi o pieniądze”.
Ośrodek Zdrowia funkcjonował zanim powstały Powiaty, funkcjonuje i dalej powinien funkcjonować i służyć mieszkańcom.
Marian Tomczyk

 

 
IX wystawa rękodzieła artystycznego w Cyganach
17 lutego 2017 r. w CKL w Cyganach odbyło się otwarcie IX wystawy rękodzieła artystycznego, na której zaprezentowało swoje prace 12 artystów z Cyganów, są to osoby z wielkim talentem i pasją. Różnorodność prac zachwyca kolorystyką, kunsztem wykonania, pomysłowością. Można podziwiać robótki wykonane na szydełku, drutach, haft krzyżykowy, a także przepiękne ozdoby, kartki, choinki wykonane różnymi technikami. Po raz pierwszy na wystawie wyeksponowano prace modelarskie. Rękodzieło prezentują: Teresa Walska, Katarzyna Ordon, Janina Piechota, Krystyna Zych, Edyta Nowak, Lucyna Dryka, Krystyna Walska, Andrzej Ordon, Marian Tomczyk, Sergiusz Tomczyk, Marta Małek oraz Koło Miłośników Rękodzieła z CKL. Uroczystego otwarcia dokonał dyrektor SOK Krystian Rzemień. Wystawa to okazja do wymiany doświadczeń pomiędzy artystami, a także wielka radość dla zwiedzających. Można ją podziwiać do czwartku 23 lutego 2017 r. w godzinach pracy CKL.
Miłym akcentem wieczoru były obchody 4 rocznicy powstania zespołów: Rutkai Koniczynka, które prężnie działają w CKL. Po krótkim koncercie zespołów dzieci i młodzież zdmuchnęły świeczki na torcie upieczonym przez rodziców, a Dyrektor SOK oraz radni: Danuta Serafin i Marian Tomczyk obdarowali grupy upominkami, kwiatami i słodyczami.
Żródło SOK Nowa Dęba
 

 
WNIOSKI, ZAPYTANIA, INTERPELACJE
Podczas wczorajszej Komisji Oświaty został poruszony temat nieprzestrzegania przez kierowców ciężarówek ograniczenia tonażu na drodze powiatowej Chmielów - Cygany - Stale zniszczeń dokonanych przez te samochody na w/w drodze.
 

 
IX wystawa rękodzieła artystycznego w Cyganach
17 lutego 2017 r. w CKL w Cyganach odbyło się otwarcie IX wystawy rękodzieła artystycznego, na której zaprezentowało swoje prace 12 artystów z Cyganów, są to osoby z wielkim talentem i pasją. Różnorodność prac zachwyca kolorystyką, kunsztem wykonania, pomysłowością. Można podziwiać robótki wykonane na szydełku, drutach, haft krzyżykowy, a także przepiękne ozdoby, kartki, choinki wykonane różnymi technikami. Po raz pierwszy na wystawie wyeksponowano prace modelarskie. Rękodzieło prezentują: Teresa Walska, Katarzyna Ordon, Janina Piechota, Krystyna Zych, Edyta Nowak, Lucyna Dryka, Krystyna Walska, Andrzej Ordon, Marian Tomczyk, Sergiusz Tomczyk, Marta Małek oraz Koło Miłośników Rękodzieła z CKL. Uroczystego otwarcia dokonał dyrektor SOK Krystian Rzemień. Wystawa to okazja do wymiany doświadczeń pomiędzy artystami, a także wielka radość dla zwiedzających. Można ją podziwiać do czwartku 23 lutego 2017 r. w godzinach pracy CKL.

Miłym akcentem wieczoru były obchody 4 rocznicy powstania zespołów: Rutkai Koniczynka, które prężnie działają w CKL. Po krótkim koncercie zespołów dzieci i młodzież zdmuchnęły świeczki na torcie upieczonym przez rodziców, a Dyrektor SOK oraz radni: Danuta Serafin i Marian Tomczyk obdarowali grupy upominkami, kwiatami i słodyczami.
Żródło SOK


 

 
Natalia Zielonka z Cygan wśród wyróżnionych sportowców. Wśród wyróżnionych trenerów.znalazł się opiekun karateków z Cygan p.Ryszard Kiper

więcej na stronie:

http://www.sportnowadeba.pl/stypendia-i-nagrody-sportowe-rozdane/
 

 
PRZETARG NA TERMOMODERNIZACJĘ SZKOŁY PODSTAWOWEJ W CYGANACH ROZSTRZYGNIĘTY.

Przetarg na zadanie" Termomodernizacja budynku Szkoły Podstawowej w Cyganach wraz z przebudową instalacji gazowej, wymianą kotłów, modernizacją układu technologicznego kotłowni i przebudowie instalacji elektrycznej" wygrała firma "WALSKI -BUDOWNICTWO" za kwotę 772 440.00zł
Więcej informacji na stronie
http://www.nowadeba.pl/gfx/nowadeba2012/userfiles/furtak/rok_2016/rl.271.15.2016/zawiadomienie_o_wyborze.pdf
/minutę temu /
 

 
Otwarcie wystawy rękodzieła w Cyganach

Serdecznie zapraszamy do CKL w Cyganach, gdzie 17 lutego 2017 r. o godz. 17:00 nastąpi otwarcie IX wystawy rękodzieła artystycznego, podczas której zaprezentują swoje prace artyści z naszej gminy - osoby z wielkim talentem i pasją. Haft, szydełko, wiklina, biżuteria, i inne prace wykonane ręcznie, różnorodnymi technikami, które są wystawiane każdego roku, podziwia wielu zwiedzających. Udział w wystawie można zgłaszać do środy - 15 lutego 2017 r. w CKL lub telefonicznie pod numerem 792 016 865. Zapraszamy osoby z miejscowości Cygany i gminy Nowa Dęba.

Miłym akcentem wieczoru będzie krótki koncert zespołów: Rutka i Koniczynka, działających w CKL, które świętować będą 4 rocznicę powstania i prężnej działalności. Zapraszamy!

Źródło:SOK NOWA DĘBA
 

 
Ze SPRAWOZDANIA Z DZIAŁALNOŚCI BURMISTRZA MIASTA I GMINY
NOWA DĘBA ORAZ JEDNOSTEK ORGANIZACYJNYCH GMINY ZA OKRES
OD 27 GRUDNIA 2016 R. DO 23 STYCZNIA 2017 R


SPORT

V. Sprawy z zakresu rozwoju lokalnego i współpracy:

Rozstrzygnięto konkurs na realizację zadań własnych gminy z zakresu rozwoju sportu,
wpłynęło 7 wniosków, (wniosek: LZS Cygany uzyskał opinię negatywną, LZS Jadachy nie
otrzymał dotacji (brak korekty i wyjaśnień). Dotacje przyznano:

1) Miejskiemu Klubowi Sportowemu STAL - 256 000 zł,
2) Klubowi Piłki Siatkowej - 62 000 zł,
3) LKS Tarnowska Wola - 28 000 zł,
4) LZS „Płomień” Chmielów – 28 000 zł,
5) KS Cygany - 28 000 zł

30 grudnia ogłoszono kolejny konkurs na realizację zadań w zakresie rozwoju sportu na terenie
sołectwa Jadachy w roku 2017, wpłynął wniosek LZS Jadachy, przyznano dotację 41 000 zł.


OCHOTNICZA STRAŻ POŻARNA

VIII. Sprawy obywatelskie, obrona cywilna:

. Zawarto umowy zlecenia na 2017 rok z kierowcami samochodów OSP:

1) Cygany: Tomasz Łącz – 270 zł/m-c, Zbigniew Dryka – 320 zł/m-c,
2) Chmielów: Sławomir Rutyna – 320 zł/m-c, Leszek Janusz – 270 zł/m-c,
3) Jadachy: Krzysztof Pająk – 320 zł/m-c,
4) Rozalin: Adam Zieliński – 320 zł/m-c,
5) Tarnowska Wola: Zbigniew Wilk – 320 zł/m-c, Stanisław Rawski – 270 zł/m-c,
6) Alfredówka: Robert Tłusty – 270 zł/m-c, Henryk Serafin - 320 zł/m-c,
7) Dęba: Stanisław Okinczyc - 320 zł/m-c, Krzysztof Czajkowski – 270 zł/m-c,
8) Poręby Dębskie: Mirosław Rębisz - 320 zł/m-c.


Całość SPRAWOZDANIA pod adresem

http://www.nowadeba.pl/bip/z-zycia-samorzadu/art,4750,sprawozdanie-z-dzialalnosci-burmistrza-i-jednostek-organizacyjnych-gminy.html

Źródło: strona MiG Nowa Dęba
 

 
Ze SPRAWOZDANIA Z DZIAŁALNOŚCI BURMISTRZA MIASTA I GMINY
NOWA DĘBA ORAZ JEDNOSTEK ORGANIZACYJNYCH GMINY ZA OKRES
OD 27 GRUDNIA 2016 R. DO 23 STYCZNIA 2017 R


ODŚNIEŻANIE

II. Sprawy komunalne i społeczne:
1. W minionym okresie zawarto umowy:
1) na odśnieżanie, zwalczanie śliskości, usunięcie błota pośniegowego w 2017 r. na drogach:
a) na terenie TSSE Podstrefa Chmielów z Firmą Handlowo-Usługową Tomasz Kosior
Tarnobrzeg, kwota – 185 zł/ godz.,
b) na terenie sołectwa Cygany z panem Czesławem Urbaniakiem,
c) na terenie sołectwa Chmielów z panem Janem Kotulskim,
d) na terenie sołectwa Tarnowska Wola i Rozalin z panem Sławomirem Rutkowskim,
– 64 zł/godz.,
e) na terenie sołectwa Alfredówka z Zakładem Usług Leśnych Jan Burek Alfredówka,
f) na terenie sołectwa Jadachy z F.H.U. Jacek Kosior Tartak-Transport-Węgiel, Mat.
Budowlane, Usł. Rolnicze, Jadachy,
– 85 zł/godz.

SPRZĄTANIE PRZYSTANKÓW AUTOBUSOWYCH

2) na sprzątanie przystanków autobusowych w 2017 roku:
a) w Tarnowskiej Woli z panem Sławomirem Rutkowskim, kwota - 246 zł/m-c
(6 przystanków),
b) w Alfredówce i Budzie Stalowskiej z panem Kamilem Tomczykiem, kwota - 294 zł/m-c
(6 przystanków),
c) w Jadachach z panią Barbarą Urbaniak, kwota - 196 zł/m-c (4 przystanki),
d) w Porębach Dębskich z panem Kamilem Kopciem, kwota - 98 zł/m-c (2 przystanki),
e) w Rozalinie z panem Józefem Dowhanyczem, kwota - 172 z/m-c (4 przystanki),
f) w Chmielowie (przy DK Nr 9) z panią Zofią Biało, kwota - 126 zł/m-c (2 przystanki),
g) w Chmielowie i Cyganach z panem Zygmuntem Brykiem, kwota - 248 zł/m-c
(8 przystanków).

Całość SPRAWOZDANIA pod adresem

http://www.nowadeba.pl/bip/z-zycia-samorzadu/art,4750,sprawozdanie-z-dzialalnosci-burmistrza-i-jednostek-organizacyjnych-gminy.html

Źródło: strona MiG Nowa Dęba
  • awatar Cygany: Podczas ostatniej Sesji Rady Miasta w Nowej Dębie podczas prezentacji sprawozdania zadałem pytanie czy Pan z którym została zawarta umowa na sprzątanie przystanków w Cyganach i w Chmielowie zna specyfikę poszczególnych przystanków i czy będą utrzymywane w należytym porządku Odpowiedzi udzielił mi pan Burmistrz, że będzie to monitorowane a w razie potrzeby telefon do osoby odpowiedzialnej za utrzymanie porządku będzie miał pan Sołtys naszej miejscowości i będzie mógł w razie potrzeb monitować. Tomczyk Marian
  • awatar Cygany: Podczas ostatniej Sesji Rady Miasta w Nowej Dębie podczas prezentacji sprawozdania zadałem pytanie czy Pan z którym została zawarta umowa na sprzątanie przystanków w Cyganach i w Chmielowie zna specyfikę poszcxzególnych przystanków i czy będą utrzymywane w należytym porządku Odpowiedzi udzielił mi pan Burmistrz, że będzie to monitorowane a w razie potrzeby telefon do osoby odpowiedzialnej za utrzymanie porządku będzie miał pan Sołtys naszej miejscowości i będzie mógł w razie potrzeb monitować. Marian Tomczyk
Dodaj komentarz ›/ Pokaż wszystkie (2) ›
 

 
Informujemy, że podczas ferii zimowych przewidziane są następujące zajęcia dla naszych uczniów
16 stycznia (poniedziałek) 2017r- 09,30-12,00 - wyjazd do kina
17 stycznia (wtorek) 2017r- 10,00-13,00 - dyskoteka szkolna dla wszystkich uczniów
18 stycznia (środa) 2017r- 10,00-12,00 -gry i zabawy sportowe
19 stycznia (czwartek) 2017r - 10,00-12,00 - zajęcia plastyczne(prosimy o przyniesienie kredek)
20 stycznia (piątek) 2017r - 09,00-12,00 - Edukacyjny Teatr Magii, SOK Nowa Dęba
Wszystkich uczniów serdecznie zapraszamy.
ekj
Źródło: Strona SP Cygany
http://zscygany.edupage.org/news/#461
 

 

17 stycznia (wtorek ) - godz. 10:00 - warsztaty decoupage dla dzieci szkoły podstawowej;
19 stycznia (czwartek ) - godz. 14 :00- warsztaty kulinarne dla dzieci : pieczenie ciasteczek;
24 stycznia (wtorek ) - godz. 10:00 – ferie w Bibliotece dla dzieci klas 0 – IV;
27 stycznia (piątek ) - godz. 11:00 – wyjazd do SOK w Nowej Dębie na projekcję bajki pt. Balerina ( zapisy dzieci do środy 25 stycznia w CKL, cena biletu 11 zł , przejazd bezpłatny).

SOK
 

 
Poniżej przedstawiam zapytania wysłane do Urzędu Gminy w Nowej Dębie dotyczące odśnieżania na terenie Cygan i otrzymane odpowiedzi.

PIERWSZE ZAPYTANIE

Nowa Dęba, dnia 07.12.2016r


KARTA ZAPYTANIA Nr .......
I.

1. Imię i nazwisko radnego/przewodniczącego organu wykonawczego jednostki pomocniczej
zgłaszającego zapytanie

Marian Tomczyk

2. Zapytanie dotyczy: Przesyłam zapytania mieszkańców Cygan dotyczące odśnieżania i usuwania gołoledzi na drogach w miejscowości Cygany z prośbą o odpowiedź.

1) Na jakiej zasadzie funkcjonuje odśnieżanie i usuwanie gołoledzi w miejscowości Cygany?
2) Kto jest bezpośrednio odpowiedzialny za odśnieżanie i usuwanie gołoledzi?
3) Kto jest władny podjęcia decyzji o odśnieżaniu i usuwaniu gołoledzi jeśli zachodzi taka potrzeba ?
4) Czy za wykonywanie odśnieżania i usuwania gołoledzi jest przewidziane wynagrodzenie?
5) Ile i na jakiej zasadzie jest płacone wynagrodzenie za odśnieżanie i usuwanie gołoledzi?
6) Do kogo mogą zgłaszać mieszkańcy wszelkie problemy związane ze śniegiem i gołoledzią ?
7) Do kogo mogą zgłaszać mieszkańcy wszelkie nieprawidłowości i uciążliwości występujące podczas wykonywania odśnieżania i usuwania gołoledzi?
8) Do kogo mogą mieszkańcy zgłaszać brak reakcji (jeśli taka będzie miała miejsce) po zgłoszeniu potrzeby usuwania śniegu i zalegającego na drogach lodu?


DRUGIE ZAPYTANIE

Nowa Dęba, dnia 09.12.2016r


KARTA ZAPYTANIA Nr .......
I.

1. Imię i nazwisko radnego/przewodniczącego organu wykonawczego jednostki pomocniczej
zgłaszającego zapytanie

Marian Tomczyk

2. Zapytanie dotyczy: Przesyłam następne zapytania mieszkańców Cygan dotyczące usuwania gołoledzi na drogach w miejscowości Cygany z prośbą o odpowiedź.

1). W czyjej gestii jest zabezpieczenie materiału (piasek , sól) na usuwanie gołoledzi?
2). Co będzie jeśli się okaże , że materiał na usuwanie gołoledzi został przygotowany w niewystarczającej ilości ?
- Czy drogi nie będą w tym przypadku niczym posypywane ?
-Czy brakujący materiał zostanie dostarczony i przez kogo?
3). Kto decyduje o tym, że drogi są posypywane w całości lub tylko ich zakręty i wzniesienia?


PS. W związku z niesatysfakcjonującą mnie jedną z odpowiedzi dotyczącą usuwania gołoledzi temat ten poruszyłem podczas jednej z Komisji Rady Miejskiej. Odpowiedzi udzielił mi p. Burmistrz mówiąc, że jeśli zachodzi taka potrzeba gołoledź na drogach powinna być zwalczana nie tylko na skrzyżowaniach i podjazdach do przejazdów kolejowych.
 

 
Życzę Wszystkim i każdemu z osobna zdrowych i radosnych Świąt Bożego Narodzenia. Niech ten cudowny czas wniesie w życie każdego z Was pokój i wytchnienie , radość i niekończący się uśmiech na twarzy. Niech się spełnią Wasze marzenia.
Marian Tomczyk
 

 


W Centrum Kultury Lasowiackiej w Cyganach można podziwiać wystawę rękodzieła związanego z tematyką świąt Bożego Narodzenia. Są to przepiękne szopki, bombki choinkowe wykonane różnymi technikami, anioły, kartki świąteczne, lampiony, świeczniki, ozdoby szydełkowe i inne. Prace zostały wykonane przez dzieci i dorosłych na warsztatach rękodzieła, które odbywają się w CKL, niektóre zaś przekazane do ekspozycji przez osoby prywatne. Wystawę można oglądać do 15 stycznia 2017 r. w godzinach pracy Centrum. Zapraszamy!
źródło :SOK


 

 
Przyjęcie Światełka Betlejemskiego w imieniu całej gminnej społeczności, przywiezionego przez harcerzy podczas GMINNEJ WIGILII w dniu 17 grudnia 2016 r w Samorządowym Domu Kultury w Nowej Dębie.

Dziękujemy harcerzom za ich trud i poświęcenie w przewiezieniu tego Światełka, za to. że dzięki m im to światełko może gościć w każdym naszym domu i wnosić światło i ciepło tak jak to wynosiło w Stajence Betlejemskiej
 

 
Przetarg na termomodernizację SP w Cyganach pod nazwą
"Termomodernizacja budynku Szkoły Podstawowej w Cyganach wraz z przebudową instalacji gazowej, wymianą kotłów, modernizacją układu technologicznego kotłowni i przebudowie instalacji elektrycznej"
został ogłoszony.
Więcej na stronie
http://www.nowadeba.pl/bip/przetargi/przetarg,115.html
 

 
ODPOWIEDŹ NA INTERPELACJĘ dotyczącą wykonania znaków poziomych na drodze powiatowej -MIKOŁAJOWY PREZENT

Chcieć to znaczy móc, że jest możliwe oznakowanie tej drogi wbrew słowom niektórych osób które nie zawsze są dokładnie zorientowani w temacie a próbując się ukazać w dobrym świetle mówią , że się nie da.
Jak widać z pisma jest możliwe oznakowanie tej drogi znakami poziomymi wystarczy tylko chcieć i mieć dobre chęci.
Takie chęci i dobrą wolę Powiat Tarnobrzeski ma a dokładnie Zarząd Dróg Powiatu Tarnobrzeskiego za co należą się podziękowania.
Pierwszy krok został już w tym temacie uczyniony .
Nie wystarczą jednak do wykonania tego dobre chęci, pozostają jeszcze sprawy związane ze znalezieniem środków finansowych na zrealizowanie tego zadania.
Miejmy jednak nadzieję, że i ta kwestia (chyba najtrudniejsza) zostanie „przeskoczona” bo prawdą jest , że odpowiednie oznakowanie tej drogi wpłynie bezpośrednio na poprawę bezpieczeństwa jej użytkowników .

Poniżej treść mojej interpelacji a na zdjęciu odpowiedź z Zarządu Dróg Powiatowych.


INTERPELACJA dotycząca wykonania znaków poziomych na drodze powiatowej
1. Imię i nazwisko radnego
zgłaszającego interpelację MARIAN TOMCZYK

2. Interpelacja dotyczy
Zwracam się z prośbą o podjęcie działań celem oznakowania drogi powiatowej Chmielów – Cygany – Stale linią segregacyjną a w przypadku niemożności wynikających z przepisów o oznakowanie tejże drogi liniami krawędziowymi.
Korzystanie z tej drogi szczególnie jesienią podczas występowania mgieł jest bardzo niebezpieczne.
Wykonanie takiego oznakowania przyczyniłoby się do lepszej orientacji użytkowników drogi oraz poprawiłoby ich bezpieczeństwo zmniejszając ilość kolizji i wypadków drogowych , które bardzo często na niej występują .
W obecnym stanie drogę tą w całości można zaliczyć jako drogę niebezpieczną ze wzmożonym ruchem pieszym i rowerowym. Niebezpieczną tym bardziej , że znajduje się na niej kilka skrętów całkowicie we mgle niewidocznych


Marian Tomczyk
 

 
13 GRUDZIEŃ – ROCZNICA STANU WOJENNEGO
Pamiętam jako młody chłopiec uczęszczający do siódmej klasy Szkoły Podstawowej kiedy obudziłem się rano pierwsze słowo jakie usłyszałem to słowo WOJNA.
W pierwszej chwili nie docierało do mnie to co się stało.
Dopiero słuchając w telewizji powtarzającą się wypowiedź Wojciecha Jaruzelskiego powoli zaczynało docierać STAN WOJENNY, GODZINA POLICYJNA, INTERNOWANIA.
Jedni uważają to wydarzenie za jedno z najgorszych w historii Polski inni za datę która zapobiegła rzeczom gorszym , które mogły się wydarzyć w naszej Ojczyźnie.
Każdy z nas ma prawo mieć własne uczucia i swoje zdanie , każdego powinniśmy szanować jako człowieka, jako rodaka, jako Polaka.
Możemy dyskutować na ten temat, nawet kłócić się ale wszyscy powinniśmy podchodzić do tej daty z powagą i zadumą.
Powinniśmy dążyć aby w przyszłości się nie powtórzyła
 

 


Centrum Kultury Lasowiackiej , Szkoła Podstawowa w Cyganach i Zespół ,,Cyganianki” serdecznie zapraszają na SPOTKANIE OPŁATKOWE , które odbędzie się w CKL w Cyganach 18 grudnia 2016r. (niedziela) o godz. 14.30.

W programie artystycznym wystąpią : teatr "Pora na Seniora" z SOK w Nowej Dębie, dzieci ze SP w Cyganach, schola działająca przy parafii w Cyganach oraz zespoły artystyczne z CKL. Po przełamaniu się opłatkiem będzie wspólne kolędowanie i tradycyjnie już degustacja wigilijnej kapusty z grochem i innych potraw.Źródło:SOK