• Wpisów:2011
 • Średnio co: 1 dzień
 • Ostatni wpis:31 minut temu
 • Licznik odwiedzin:322 377 / 3820 dni
Jesteś niezalogowany. Niektóre wpisy dostępne są tylko dla znajomych.
 
29 czerwca podczas mszy św. zostało ogłoszone, że proboszcz Parafii w Cyganach ks. Józef Lisowski został nominowany na Kanonika.
Serdecznie księdzu gratulujemy i życzymy długiej i owocnej pracy duszpasterskiej.
 • awatar Gość: Pięknie wygląda nasz Ksiądz Kanonik i Sołtys i Cyganianka, która "robi za ministranta".
 • awatar Mimi!: tak,tak w górę serca nietolerancyjni katolicy!
Dodaj komentarz ›/ Pokaż wszystkie (2) ›
 

 
Na otwarciu nie zabrakło przemówień i przecinania wstęgi.
 • awatar Gość: Zazdroscisz ze nie ty przecinales wstege ani nie ....
Dodaj komentarz ›/ Pokaż wszystkie (1) ›
 

 
13 czerwca zostało oficjalnie otwarte centrum Kultury Lasowiackiej w Cyganach.
 

 
12 lipiec - 14.00 warsztaty dla dzieci i młodzieży:
- jadła tradycyjnego
- haftu lasowiackiego
- wycinanki lasowiackiej
- dekoracyjnych ozdób lasowiackich
- rzeźby ludowej
- garncarstwa

13 lipiec
17.00
-otwarcie Centrum kultury Lasowiackiej w Cyganach z udziałem Orkiestry Dętej Samorządowego Ośrodka Kultury w Nowej Dębie
- wystąpienia zaproszonych gości
- Koncerty
a) Kapeli Ludowej z Gorzyc
b) Kapeli Ludowej z Grębowa
c) Zespołu Śpiewaczego z Grębowa
d) Zespołu Ludowego "Bielowianie" z Rozalina
e) Zespołu Ludowego "Cyganianki" z Cyganów
 • awatar Cygany: Witam. Racja, że jak na jeden dzień jest zaplanowane dużo tych warsztatów. Jednak należy zaznaczyć, że organizatorem jest Dom Kultury w Nowej Dębie a tam mają fachowców i wydaje się, że wiedzą co robią. My podaliśmy jedynie informację - zaproszenie na te warsztaty. Miejmy nadzieję, że wszystko uda się dobrze a dzieciaki będą miały zabawę i nowe doświadczenia ; bo przecież o to chodzi.
 • awatar Gość: Ciekawe, że w ciągu jednego dnia aż tyle warsztatów się odbyło. Napiszcie jaki efekt tych warsztatów.
Dodaj komentarz ›/ Pokaż wszystkie (2) ›
 

 
Rok I Nr.1/2008 egzemplarz bezpłatny
Biuletyn zrealizowany w ramach akcji „Masz głos – masz wybór”, sfinansowany z grantu
Fundacji Stefana Batorego

GŁOS z CYGANÓWfot.T.M.

25 LAT PARAFII w CYGANACHZapraszamy do lektury pierwszego wydania biuletynu i zapraszamy do współpracy przy tworzeniu jego dalszych edycji

Szanowni Państwo.

Oddajemy do Państwa rąk pierwszy z serii biuletyn informacyjny mając nadzieję, że będzie on cennym źródłem informacyjnym zarówno dla mieszkańców wsi Cygany jak i władz Miasta i Gminy Nowa Dęba.
W roku 2008 będzie wydany trzykrotnie.

Pragniemy zawrzeć w nim informacje dotyczące
- praw mieszkańców
- problemów mieszkańców
- sposobów rozwiązywania tych problemów
- realizacja danych obietnic przez burmistrza i radnych

oprócz tego znajdziemy w nim
- opinie mieszkańców
- historię wsi Cygany
- plusy i minusy dla burmistrza i radnych
- inne

Wszelkie uwagi , spostrzeżenia (za które będziemy bardzo wdzięczni) prosimy kierować pod adresem zespołu redakcyjnego:

1. Marian Tomczyk
2. Krystyna Czeczot
3. Dorota Machała

lub na adres e-mail:
angelika_piaski@o2.pl

albo na stronę internetową:
www.cygany.pinger.plBiuletyn, który dzisiaj Państwo otrzymaliście jest tworzony w ramach ogólnopolskiej akcji „Masz głos, masz wybór” organizowanej przez Fundację im. Stefana Batorego i Stowarzyszenie Szkoła Liderów, w tym roku przebiega pod hasłem „Sprawdzaj swój samorząd”. Akcja ma na celu budowanie płaszczyzny dialogu pomiędzy samorządem a mieszkańcami i angażowanie obywateli do uczestnictwa w życiu publicznym gmin.
Ma na celu nie uświadomienie ale przypomnienie mieszkańcom , że to oni są właściwymi gospodarzami gminy a samorząd jest ich reprezentantem poprzez radnych wybranych w wolnych , demokratycznych wyborach. Ma przypominać to, że nic nie może się dziać w gminie bez wiedzy i zgody mieszkańców a wszystko co jest w niej robione jest robione dla ich dobra i poprawy ich warunków życia.

Red.Parafia Św. Jadwigii Królowej

W 1981 roku rozpoczęto w Cyganach budowę kościoła, według projektu J.Rządcy z Leska a z inicjacji ks.Mariana Kondysara. Pracami budowlanymi kierował zm. Franciszek Rożek, a zaangażowani w nie byli wszyscy mieszkańcy wsi, którzy pracowali fizycznie i składali ofiary pieniężne. Wcześniej wieś Cygany należała do parafii Chmielowskiej gdzie razem z mieszkańcami wsi Jadachów i Chmielowa wybudowali kościół ( w latach 1924 – 1926),a jeszcze wcześniej do parafii Miechocińskiej. Według ustaleń z mieszkańcami Chmielowa i hr.Tarnowskim wieś Cygany miała wnieść do budowy swój udział w wysokości 29% wartości budowy kościoła. Tak też się i stało. Oprócz tego mieszkańcy Cyganów w różny sposób przyczyniali się do budowy i upiekszania zarówno kościoła jak i plebanii. I tak: Michał Biela dał 4 morgi łąki na ołtarz, żyrandol kupił Antoni Urbaniak, lampę wieczną kupili Franciszek i Katarzyna Małek. Jak niesie wieść jeden z trzech dzwonów , które znajdują się na kościele w Chmielowie również kupili mieszkańcy Cyganów. Wójtem w Cyganach był wtedy Andrzej Kozdęba. W latach 1991 – 1993 wzniesiono nową plebanię. W 1992 roku w pobliżu świątyni założono cmentarz. W roku 2004 kościół i plebania zostały otynkowane z zewnątrz jak również została zakupiona nowa Droga Krzyżowa. Po wybudowaniu kościoła Cygany odłączyły się od macierzystej parafii w Chmielowie tworząc własną parafię pod wezwaniem Św. Jadwigi Królowej Polski.

Parafia w Cyganach została erygowana 14 czerwca 1983 r. przez biskupa przemyskiego I. Tokarczuka. Starania o zezwolwnie na budowę wszczęto pismem do Kurii Biskupiej w Przemyślu dnia 12 listopada 1980 r. Włączenie do planu budownictwa na rok 1981 nastąpiło 29 I tegoż roku. 14 maja 1981 r. bp T. Błaszkiewicz poświęcił plac pod budowę kościoła i od tego dnia w niedzielę i święta odprawiano Msze święte; najpierw przy prowizorycznej kapliczce, a od I Niedzieli Adwentu w podpiwniczeniu świątyni. Starania o lokalizację przedłużały się, dlatego rozpoczęto budowę bez ostatecznego zezwolenia 11 sierpnia 1981 r. Bp I. Tokarczuk poświęcił kamień węgielny kościoła 22 października 1981 r. p.w. bł. Królowej Jadwigi. Do końca sezonu budowlanego 1981 r. wykonano poziom podpiwniczenia, oraz doprowadzono mury nawy głównej do poziomu stropu. Stan surowy osiągnięto w jesieni 1982 roku.
Kościół został zaprojektowany jako świątynia dwupoziomowa, jednonawowa z wydzielonym prezbiterium oraz chórem. Z frontu kościoła jest wieża. Strop wykonany został z pustaków na żelbetowych podciągach - płaski, podciągi tworzą duże kasetony. . W 1992 r. założono cmentarz . W 1993 roku artysta-rzeźbiarz z Krakowa wykonał wizerunek Pana Jezusa na Krzyżu w brązie oraz namalował obraz Matki Bożej Częstochowskiej, wykonał także koronę i dwa orły w brązie okalające obraz Matki Bożej. W 1994 roku kościół został ogrodzony płotem metalowym i uporządkowano plac kościelny. W 1996 roku zostały ufundowane przez parafian 3 nowe dzwony wykonane w pracowni Felczyńskich w Przemyślu. W 1999 i 2000 roku zostały wykończone pomieszczenia dolnego kościoła, w którym odprawiane są Msze święte zimą. Parafia posiada akta parafialne od 1945 r.

Pierwszym proboszczem został ks. Jan Pasieka następnie ks. Józef Lisowski.
W 2006 roku na wskutek choroby naszego księdza proboszcza został przydzielony do pomocy ksiądz Wiesław Sławiński.
W 2005 roku położono posaadzkę w kościele dolnym i na schodach do kościoła górnego.
28 marca 2007 rok rozpoczęto kładzenie płytek w przedsionku w kościele dolnym.
Red.

Historia wsi Cygany

Cygany to skupiona wieś o wielodrożnicowym układzie promienistym.
Początki osadnictwa w Cyganach sięgają epoki kamienia czego dowodem są dwa stanowiska wykopaliskowe – najstarsze w naszym rejonie, pochodzące do 8300 roku p.n.e. Szczególnie cenne znaleziska pochodzą z datowanych na okres halsztacki (700 – 400 r. p.n.e.) osady i cmentarzyska. Odkrycia archeologiczne odbywały się podczas prac melioracyjnych czy też kolejowych. Wykopaliska znajdują się w muzeum w Sandomierzu i Rzeszowie.
Cmentarzysko o którym wspomniano powyżej znajduje się najprawdopodobniej na „Gadowym Ługu”.
Po raz pierwszy nazwa Cygany pojawiła się w źródłach z 1649 roku i pochodzi od osadnika o nazwisku Cygan lub od wędrownych Cyganów , którzy tutaj się osiedlili.
W chwili obecnej jedna rodzina nadal posiada nazwisko Cygan.
Trudno określić dokładną datę powstania pierwszej osady na terenach Cygan.
Przebiegały tędy szlaki handlowe i migracyjne ówczesnej ludności.
Według legend już za czasów pierwszych Piastów była tu malutka osada gdzie wojownicy zatrzymywali się na odpoczynek , chronieni puszczą sandomierską.
W roku 1753 we wsi Cygany mieszkało 219 osób a w 2003 roku 1095. Do I rozbioru Polski tj. roku 1772 Cygany należały i wchodziły w skład klucza mokrzyszowskiego w kasztelani sandomierskiej. Później stały się własnością skarbu austriackiego.Przed 1835 rokiem wieś wchodziła w skład dóbr chmielowskich i była własnością hrabiego Hermana Schaflogotscha.
W 1835 roku została odkupiona przez hrabiego Jana Tarnowskiego i jego pełnomocników Karola Perrota i Jana Jędrzejowicza.
Od dawien dawna na sąsiednią wioskę Chmielów mówi się „Szwedzi”. Wynika to z tego , że w czasach „Potopu Szwedzkiego”, kiedy w Polsce wybuchło pospolite ruszenie bardzo dużo chłopów z gminy Chmielów wyruszyło do walki z najeźdźcą Szwedzkim. W ówczesnych czasach wieś Cygany wchodziła w skład gminy Chmielów. Według ustnych przekazów właśnie z Cyganów wyruszyło na wojaczkę bardzo dużo chłopów z tym ,że mówiło się , że są z gminy Chmielów. W związku z tym , że mieszkańcy Cyganów słyneli z zawziętości i patriotyzmu czego przykładem może być chociażby II wojna światowa należy przypuszczać, że jest w tym bardzo dużo prawdy.
Z tego okresu wywodzą się również słowa wypowiedziane przez żołnierza rosyjskiego wracającego z frontu opowiadającego o swoim koledze a powtarzane do tej pory przez mieszkańców – „cały front przeszedł od Stalingradu do Berlina a wracając w Cyganowie zginął”. Słowa te są znane nawet poza granicami wsi Cygany np. w Rozalinie.
Odpowiadają one najdobitniej na pytanie jak podchodzili mieszkańcy Cygan do najeźdźców.
Późniejsze dzieje wsi są podobne do dziejów setek polskich wsi. Okropności wojen światowych, wyzwolenie w 1944 roku i rozwój wsi.
Bardzo duża ilość mieszkańców wsi Cygany brała czynny udział w okresie wojennym w partyzantce a ich cząstkowe losy i działania zostały opisane w książce pt. „Konspiracja między Wisłą a Sanem” autorstwa Jana Sokoła uczestnika walk o wyzwolenie o pseudonimie „Skrzydło”. W tej też książce dowiadujemy się , że właśnie z Cyganów rozpoczął się wymarsz wojsk Armii Czerwonej do przeprawy na „Przyczółku Baranowskim” oraz z książki Tadeusza Zycha –„Związek Walki Zbrojnej – Armia Krajowa w obwodzie tarnobrzeski 1939 – 1945.
Partyzanci z Cyganów brali udział między innymi w takich akcjach bojowych jak:

- akcja na majątek hr. Tarnowskiego, która miała na celu zdemolowanie maszyn rolniczych
specjalnie do tego majątku sprowadzonych,
- 13 – 25 marca 1943 akcja na więzienie w Mielcu. Brali w niej udział m.in.: Antoni Zych
„Bohun”, Władysław Zawada „Mały”, Władysław Rożek „Paw”, Paweł Dryka
„Ułan”
akcja nieudana. Następna akcja na to samo więzienie tym razem udana odbyła się
29 marca 1943 roku,
- w latach „1943 – 1944 OS dokonał w ponad czterdziestu punktach uszkodzeń najważniej-
szych linii telefonicznych, pocztowych i wojskowych przez robienie na słupach zwarć
cieniutkim drucikiem oraz uziemień przewodów. Zwarcia te robiono tak umiejętnie, że kilka razy Niemcy musieli wymieniać całe odcinki przewodów, bo nie mogli znależć uszkodzenia”,
- w maju 1943 roku skonfiskowano wpłaconą przez chłopów karę pieniężną nałożoną przez
Niemców na wieś Cygany za niewywiązywanie się z obowiązkowych dostaw mleka. W sumie 7000 zł, na co zostawiono pokwitowanie,
- 1943 rok – akcja na majątek w Józefowie skąd uprowadzono siedem koni,
- akcja na Urząd Gminy w Grębowie
a) rozbrojono żandarmerię i policję granatową
b) spalono wszystkie akta i spisy Urzędu Gminnego( co umożliwiło chłopom sprzedaż
i ubój bydła, świń i zarazem utrudniało wysyłkę ludzi na roboty do Niemiec),
c) rozbicie mleczarni, zniszczono wszystkie maszyny i duży sklep „Społem”, który
wydawał towary na bezugscheiny,
d) blisko Krzyżowych Mostów / na krzyżówkach pod Stalami/ rozegrała się bitwa
miedzy patryzantami a Niemcami ( po stronie Niemieckiej zanotowano 5 zabitych
i 2 rannych)
W akcji tej uczestniczyli: „Bohun”, „Mały”, „Batory”, „Bławat” i inni,
- likwidacja dwunastu konfidentów i szpiclów oraz wymierzenie czterech kar
„wychowawczych”,
- luty 1944 r. na stacji kolejowej w Baranowie wymontowano broń z samolotów
myśliwskich i zdemolowano sześć samolotów,
- maj 1944 r. Odbicie samochodu i motocykli wojskowych,
- rozbrojenie dużego oddziału Wermachtu z wozami na przewozie przez Wisłę w Tarnobrzegu.
Zdobyto wtedy 20 karabinów, 12 pistoletów, 4 pistolety maszynowe, 10 skrzyń z granatami ręcznymi, 2 skrzynie z zapalnikami do granatów, 50 skrzyń z pociskami do możdzierzy, około 20 skrzyń z pociskami do karabinów ręcznych, około 300 sztuk koców wełnianych, około 500 sztuk skarpet, bieliznę i części umundurowania, wozy i konie ,których część rozdano okolicznym chłopom,
Oprócz tych akcji OS wykonał kilkanaście zadań o mniejszym znaczeniu i tak
- zdemolowanie urządzeń gorzelni w Józefowie,
- odkręcenie i wypuszczenie benzyny z kilku cystern w pociągach zmierzających na front,
- zniszcenie mleczarni w Wielowsi, Chmielowie, Dąbrowicy, Baranowie,
- zniszczenie dokumentów i spisów kontyngentowych w Cyganach, Chmielowie, Trześni,
Dąbrowicy.
Wielką zasługą partyzantów była pomoc 30 lipca 1944 roku w utworzeniu i utrzymaniu „Przyczółka Baranowskiego”.
Przepłyneli oni jako pierwsi z zadaniem ubezpieczenia przeprawy, dopiero później zaczęto przeprawiać siły głowne wojsk radzieckich.
Przy kontrataku wojsk Niemieckich oddział partyzancki walczył na północnym krańcu wioski Machów.
2 sierpnia 1944 roku brali udział przy gaszeniu pożaru w gęsto zabudowanej wschodniej części Chmielowa, gdzie opuszczone przez ludność domostwa spaliłyby się chyba wszystkie gdyby nie ich interwencja.
Na uwagę zasługuje również data 5 sierpnia 1944 roku gdzie z wielką odwagą brali czynny udział w wyzwoleniu Tarnobrzega. Wkroczyli oni jako pierwszy Polski oddział witani gorąco przez mieszkańców Tarnobrzega.


W okresie powojennym wielu z mieszkańców wsi Cygany było prześladowanych za swoją działalność przez władze komunistyczne. Przykładem może być chociażby zesłanie do przymusowych prac w kopalni Józefa Wolan za działalność w PSL Mikołajczyka.

Cdn. T.M.=========================================

„Cyganianki”
Zespół „CYGANIANKI” powstał w 1997r .
Głównym celem działalności Zespołu jest kultywowanie i pielęgnowanie różnych form sztuki ludowej, a szczególnie pieśni i obrzędów kultury lasowiackiej. Zespół jest ambasadorem tradycji przekazywanych z pokolenia na pokolenie. Stroje lasowiackie zostały własnoręcznie wyszyte przez członkinie. Repertuar czerpią ze starych zbiorów i opowiadań najstarszych mieszkańców wsi. Na podstawie tego powstały takie obrzędy jak:
· „wesele lasowiackie” w skład którego wchodzą : Zmówiny; Rózgowiny; Rozpleciny, Oczepiny; Wyprowadziny,
· obrzęd „Wielki Piątek”; „Noc Kupały” i wiele innych. Lata działania Zespołu to wiele sukcesów, nagród i wyróżnień. W 2007 roku. Zespół wystąpił 35 razy w różnych uroczystościach lokalnych, gminnych i powiatowych. „Cyganianki” biorą udział w licznych konkursach, przeglądach rozsławiając tym samym naszą miejscowość . Dzięki rozgłośniom nie tylko lokalnym przekazują to co mamy najcenniejsze, naszą kulturę lasowiacką.
Krystyna Czeczot
==================================================================
Debata w Cyganach

W dniu 11 maja w Centrum Kultury Lasowiackiej w Cyganach odbyła się debata – spotkanie mieszkańców wsi Cygany z wiceburmistrzem Miasta i Gminy Nowa Dęba p. ZygmuntemŻołędziem w ramach akcji „Masz głos, masz wybór”prowadzonej przez Fundację Stefana Batorego i Szkołę Liderów.. Na zebraniu była obecna również radna p. Maria Piwińska oraz sołtys Ryszard Samojeden. Gospodarzem spotkania było Towarzystwo Wspierania Inicjatyw Społecznych „Inicjatywa” w Cyganach. Spotkanie rozpoczął prezes TWIS „Inicjatywa” – Marian Tomczyk.
Burmistrz Nowej Dęby przybliżył w skrócie problemy w gminie ,
między innymi: brak miejsca w strefie ekonomicznej dla nowych inwestorów oraz brak miejsc dla małych lokali usługowych.
Wymienił również priorytety dla wsi Cygany , które władze będą się starały zrealizować a mianowicie: w pierwszej kolejności to kanalizacja a następnie drogi i przebudowa płyty boiska sportowego.
Mówiąc o gminie nadmienił walce z berobociem i obecnie bezrobocie w gminie jest tak niskie, że prawie nie istnieje a nie pracuje ten kto nie chce.
Przypomniał również program wyborczy Burmistrza Wiesława Ordona, że znajduje się w nim 50 punktów z których na chwilę obecną zostało zrealizowane już 25 .
Mieszkańcy zwrócili uwagę na największe problemy wsi ,wśród których wskazano m.in. jakość dróg, plac zabaw dla dzieci, szatnia dla LZS.
Pod koniec radna zwróciła uwagę na duże wydatki gminy takie jak
-oświata (dopłaty do utrzymania szkół, dokształcanie nauczycieli)
-utrzymanie Ochotniczych Straży Pożarnych
-dowożenie dzieci do szkół (w tym niepełnosprawnych)
-dopłaty do SKS.
W punkcie gdzie miało nastąpić podpisanie deklaracji – zobowiązania
Pan wiceburmistrz stwierdził ,że deklaracja taka nie zostanie podpisana gdyż Pan Burmistrz uważa jego program wyborczy jako wystarczającą deklarację wobec mieszkańców mieszkańców i będzie go sukcesywnie wykonywał. Zaproponował również aby program wyborczy Burmistrza załączyć jako zobowiązanie-deklarację.
Kolejne działania Towarzystwa w ramach akcji to działania, które doprowadzą do większego zainteresowania mieszkańców sprawami gminy oraz monitoring działań władz gminy na podstawie programu wyborczego i stworzenie z niego raportu.
TWIS ”Inicjatywa” zaoferowało się, że stworzy „Dokument” w którym będą zawarte wszystkie potrzeby i problemy wsi Cygany a następnie przekaże go
na ręce Burmistrza. Oferta ta otrzymała poparcie od pana wiceburmistrza.
Pod koniec roku zorganizowane zostanie spotkanie podsumowujące II rok kadencji i upowszechnienie wyników monitoringu.
T.M.


Problemy mieszkańców wsi Cygany.

Przedstawiamy Państwu „Dokument” jaki został przygotowany z problemami mieszkańców wsi Cygany.


Szanowni Państwo.

„Dokument” został napisany przes stowarzyszenie - Towarzystwo Wspierania Inicjatyw Społecznych „Inicjatywa” w Cyganach,
w ramach akcji „Masz głos – masz wybór” finansowany z grantu Fundacji Batorego.
Jest to pierwszy tego rodzaju „Dokument” nie tylko w gminie
Nowa Dęba ale i w powiecie tarnobrzeskim
Podstawowym celem zebrania wszystkich potrzeb, problemów, uciążliwości mieszkańców wsi Cygany było przedstawienie ich w jednym „Dokumencie” .
Dzięki zebraniu wszystkich potrzeb w jedną całość posiadamy lepszy a zarazem szybszy wgląd w problemy mieszkańców.
Może się to okazać pomocne zarówno władzom odpowiadającym za poszczególne odcinki (władzom gminnym, władzom powiatowym) jak i samym mieszkańcom.
Stworzony „Dokument” nie jest dziełem zamkniętym.
Przewidujemy jego uaktualnianie , które będzie przeprowadzane pod koniec każdego roku.Zrealizowane punkty będą wykreślane a dopisywane nowe , które czy to zostały pominięty w obecnej edycji czy też wynikną w przyszłości.
Staraliśmy się go przygotować w sposób jak najbardziej prosty i przejrzysty , czy nam się to udało oceńcie Państwo sami.
Informujemy , że kolejność w jakiej przedstawiliśmy problemy wsi Cygany jest kolejnością przypadkową , nie jest użyty żaden klucz.
Będziemy wdzięczni Państwu za wszelkie uwagi dotyczące tego „Dokumentu”, do czego bardzo gorąco zachęcamy. Zostaną one wzięte pod uwagę podczas jego aktualizacji i pomogą w jego poprawieniu i udoskonaleniu.

Z wyrazami szacunku
Marian Tomczyk


I
SPRAWY OGÓLNE

L.p. Nazwa problemu, utrudnienia, uciązliwości, braki,potrzeby Data zgłoszenia Kto zgłosił Sposób i data rozwiązania problemu Uwagi
1. Zły stan dróg- Szeroka Ulica wraz z bocznymi drogami z niej wychodzącymi- Drogi na Zajęczym ługu i Glinikach (wszystkie)- Drogi na piasku (wszystkie)- Droga do Desnego (przedłużenie Małej Uliczki)- Droga wychodząca z Małej Uliczki)obok p. Zbyrad) do p. Czesława Ordona- Droga do Stadionu od p. Turek- Remont drogi powiatowej Stale – Cygany - Chmielów Zebranie wiejskie
2. Uzupełnić oświetlenie- na drodze do p. Kazimierza Zięby- na drodze do p. Krystyny Czeczot - obok p. Stanisława Piechoty - budowa linii energetycznej przy sprzedawanych działkach obok stadionu Zebranie wiejskie
3. Utworzenie darmowego dostępu do internetu TWIS„Inicjatywa”
4. Utworzenie przystanku kolejowego Zebranie wiejskie
5. Uruchomić połączenie (na trasie Nowa Dęba – Cygany – Tarnobrzeg i z powrotem ) autobusem lub busem Zebranie wiejskie
6. Remont parkingu obok kościoła (położenie asfaltu lub kostki) Zebranie wiejskie
7. Utworzenie klubu dla młodzieży, kawiarenki internetowej
8. Brak kanalizacji (jak najszybsza jej budowa) Zebranie wiejskie
9. Odmulenie, pogłębienie Łuzyka i utwardzenie jego skarp, postawienie ławek Zebranie wiejskie
10. Sprzedaż działek obok stadionu z uwzględnieniem pierwszeństwa wykupu przez mieszkańców Cygan Zebranie wiejskie
11. Wykonanie barierek na przepustach - na drodze do do Jadachów- na drodze za p. Garbosiem Bogdanem Zebranie wiejskie
12. Wykonanie linii wodociągowej przy sprzedawanych działkach obok stadionu Zebranie wiejskie
13. Nadbudowa i umocnienie skarp na starej rzece obok p.Furtak,poprawa położonych płyt drogowych Zebranie wiejskie
14. Utworzenie placu zabaw dla dzieci Zebranie wiejskie
15. Utworzenie gabinetu lekarskiego 2005 Zebranie wiejskie
16 Budowa amfiteatru 2008 TWIS ”Inicjatywa”
17. Wyjaśnienie przynależności pasa terenu leżącego obok drogi powiatowej z rosnącymi na nim topolami oraz wycinka chorych drzew. 2008 Zebranie wiejskie


II
EDUKACJA – SZKOŁA


L.p. Nazwa problemu, utrudnienia, uciązliwości, braki, potrzeby Data zgłoszeniazaistnienia problemu Kto zgłosił Sposób i data rozwiązania problemu Uwagi
1. Utworzenie w Cyganach przedszkola dla dzieci w wieku od 3 do 5 lat 2005 Zespół SzkółTWIS„Inicjatywa”
2. Budowa oświetlenia boiska ze sztuczną trawą 2008 Zespół Szkół
3. Wykonanie odwodnienia na drodze powiatowej obok szkoły 2006 Zebranie wiejskie
4. Ułożenie kostki na chodniku przy szkole na drodze powiatowej 2008 Zespół Szkół


III –
CENTRUM KULTURY LASOWIACKIEJ
DOM LUDOWY
L.p. Nazwa problemu, utrudnienia, uciązliwości, braki, potrzeby Data zgłoszenia Kto zgłosił Sposób i data rozwiązania problemu Uwagi
1. Zakupić całkowite wyposażenie Zebranie wiejskie
2. Położyć tynk zewnętrzny Zebranie wiejskie
3. Zagospodarować teren Zebranie wiejskie

IV
LUDOWY ZESPÓŁ SPORTOWY

L.p. Nazwa problemu, utrudnienia, uciązliwości, braki, potrzeby Data zgłoszenia Kto zgłosił Sposób i data rozwiązania problemu Uwagi
1. Budowa szatni wraz z zaplaczem LZS
2. Ogrodzić teren boiska siatką 2008 LZS
3. Przekazanie terenu dla LZS za bramką od strony Szerokiej Ulicy celem utworzenia boiska treningowego 2008 LZS
4. Wycinka dwóch topól przy stadionie 2007 LZS

V
OCHOTNICZA STRAŻ POŻARNA


L.p. Nazwa problemu, utrudnienia, uciązliwości, braki, potrzeby Data zgłoszenia Kto zgłosił Sposób i data rozwiązania problemu Uwagi
1. Wykonać tynk wewnętrzny na wieży OSP OSP
2. Wykonać podwyższenie wraz z zadaszeniem dla konnego wozu strażackiego OSP
3. Podjąć działania celem wyjaśnienia dalszego losu starego budynku remizy OSP (remont, rozbiórka) OSP


==================================================================


Obietnice , czy są realizowane?

Przypominamy program wyborczy burmistrza Miasta i Gminy Nowa Dęba p. Wiesława Ordona oraz p. Marii Piwińskiej – Radnej MiG Nowa Dęba dla miejscowości Cygany

PROGRAM WYBORCZY

Przedsiębiorczość
- Opracowanie i wdrożenie programu pomocy publicznej dla przedsiębiorców:
Ř wprowadzenie ulg w podatku od nieruchomości w przypadku inwestowania i zwiększania zatrudnienia
Ř zmniejszenie niektórych podatków.
- Organizowanie prac publicznych i społecznie użytecznych, celem przeciwdziałania bezrobociu.
- Rozwój bezpłatnego doradztwa dla osób bezrobotnych poprzez współdziałanie z Gminnym Centrum Informacji.
- Pomoc informacyjna dla przedsiębiorców o możliwościach pozyskania środków na rozwój i tworzenie miejsc pracy.
- Opracowanie poradnika dla przedsiębiorcy
Ochrona środowiska i rolnictwo
- Segregacja odpadów komunalnych. Systematyczne zwiększanie liczby gospodarstw posiadających umowy na wywóz śmieci. Wprowadzenie mniejszych pojemników dla gospodarstw jedno-, dwu-osobowych (np. 60 litrowych).
- Zwiększenie nakładów na likwidację „dzikich” wysypisk śmieci.
- Współdziałanie z Podkarpackim Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego w zakresie promowania czystej i bezpiecznej zagrody.
- Przygotowanie planu zalesień terenów rolniczych.
- Udział przedstawiciela gminy w szacowaniu szkód wyrządzanych w uprawach przez dzikie zwierzęta.
- Organizacja dożynek gminnych.

Ochrona zdrowia
- Współpraca z powiatem w zakresie remontu Ośrodka Zdrowia w Chmielowie z którego korzystają mieszkańcy Cyganów, przystosowanie go do korzystania przez osoby niepełnosprawne.
- Wsparcie dla szpitala Powiatowego w Nowej Dębie w zakresie zaopatrzenia w sprzęt medyczny.
- Realizacja programów profilaktycznych służących propagowaniu życia bez nałogów wśród młodych mieszkańców.

Pomoc społeczna
- Docieranie z pomocą do osób potrzebujących wsparcia w oparciu o przygotowane programy unijne.
- Współpraca Ośrodka Pomocy Społecznej z organizacjami prowadzącymi świetlice socjoterapeutyczne celem objęcia opieką dzieci z rodzin wymagających wsparcia.
- Wspieranie finansowe pomocy charytatywnej prowadzonej przez organizacje pozarządowe.
- Likwidacja barier architektonicznych w obiektach gminnych.

Zarządzanie w gminie
- Zwiększenie skuteczności urzędu w pozyskiwaniu środków zewnętrznych dla realizacji zadań inwestycyjnych i społecznych w Cyganach.
- Utworzenie punktu obsługi interesantów, oznakowanie urzędu, wprowadzenie identyfikatorów dla urzędników celem poprawy jakości i sprawności oraz życzliwości w obsłudze mieszkańców.
- Otwarte spotkania burmistrza z mieszkańcami Cyganów, dyżury burmistrza w tej miejscowości, służące rozwiązywaniu problemów mieszkańców.
- Cykliczne spotkania burmistrza z sołtysem i radą sołecką.
- Ograniczenie wydatków na niemerytoryczne działania władz (np. na bankiety okolicznościowe, zaś podróże zagraniczne do gmin partnerskich finansowane w większym stopniu ze środków pomocowych).

Bezpieczeństwo
- Zwiększenie obecności Policji i Straży Miejskiej w miejscach, gdzie najczęściej dochodzi do zakłócenia porządku publicznego. Skuteczne reagowanie na zakłócanie porządku publicznego, zwłaszcza w porze nocnej.
- Zwiększenie działań o charakterze prewencyjnym i informacyjnym (np. wyeliminowanie spożywania napojów alkoholowych w miejscach publicznych, stanowcze reagowanie na sprzedaż napojów alkoholowych nieletnim, szybkie reagowanie na sygnały od mieszkańców).
- Wprowadzenie systemu rekompensat za udział strażaków w akcjach ratowniczych. Doposażenie jednostki OSP Cygany w sprzęt ratowniczo-gaśniczy.
Informacje
*
Plac zabaw
Pan Burmistrz zapewnił, że w 2008 roku zostanie zrobiony na terenie Cyganów plac zabaw dla dzieci. Poprosił jedynie o wskazanie terenu na którym ma stanąć w/w plac.
*
Cygańskie drogi

Już od paru lat wieś Cygany narzeka na stan swoich dróg. Prawdą jest , że po opadach , po zimowych odwilżach nie da się nimi przejść ale nawet przejechać. Dół na dole, dołem pogania. Wszystkie nie wyasfaltowane drogi są w podobnym opłakanym stanie a najgorsza z nich to tzw. Szeroka Ulica.
Zmieniające się władze przed wyborami obiecują poprawę tego stanu ale wydaje się , ze po wyborach zapominają o tym.
Były burmistrz Jozef Czekalski miał bardzo dobrą wymówkę. W związku z tym , że była projektowana kanalizacja mówił , że na drogach przez które idzie kanalizacja ( między innymi Szeroka Ulica) prace remontowe będą wykonywane po jej ukończeniu. Jedynie na drogach gdzie kanalizacja nie idzie lub idzie w szczątkowych jej odcinkach będzie możliwa poprawa ich stanu
Mieszkańcy wydawać by się mogło zaczęli to rozumować i obswajać z tą myślą , że jeszcze parę lat przyjdzie im borykać się z nieprzejezdnymi drogami. Tak było do wyborów , kiedy obecna radna p. Maria Piwińska a wtedy jeszcze kandydatka zarzuciła pośrednio kłamstwo wszystkim, którzy mówią , że kanalizacja idzie środkiem Szerokiej Ulicy. Stwierdziła , że widziała projekt i kanalizacja nie idzie tą drogą. W ludzi wtedy wstąpiła złość Złość, że są okłamywani.
Kiedy odbyło się oficjalne spotkanie przedwyborcze obecnej radnej i obecnego burmistrza na którym p. Piwińska stwierdziła , że są w Cyganach drogi którymi nie idzie kanalizacja na których jest możliwość położenia asfaltu. W mieszkańców wstąpiła wtedy nadzieja. Tym bardziej ,że zarówno obecna pani radna jak i obecny pan burmistrz startowali z jednej listy więc wydawać by się mogło , że mieli wspólny program wyborczy.
Niestety wraz z wygranymi wyborami stanowiska nowo wybranych władz trochę się zmieniły.
Radna przestała się wypowiadać a Pan Burmistrz stwierdził , że wszystkimi drogami w miejscowości Cygany idzie kanalizacja w tym na drodze Szeroka Ulica i przedłużeniu Małej Uliczki a poprawa ich stanu nawierzchi będzie możliwa dopiero po zakończeniu inwestycji kanalizacyjnej.
Dziwi również fakt przedłużenia Małej Uliczki gdzie poprzedni burmistrz twierdził, że jest możliwość położenia dywanika asfaltowego bo kanalizacja na niej nie przeszkadza czego dowodem z jego strony była podbudowa kamienna i przygotowanie jej na położenie asfaltu a obecny burmistrz twierdzi , że idzie nią kanalizacja.
Mieszkańcy Cygan czują się oszukani nie wiedzą tylko przez kogo, kto ich okłamywał.
Czy rację ma obecny burmistrz twierdząc , że wszystkimi drogami jest zaprojektowana kanalizacja czy kłamała przed wyborami obecna radna p. Piwińska twierdząc , że Szeroką Ulicą nie idzie kanalizacja, czy kłamał były burmistrz Józef Czekalski twierdząc , że jest możliwe położenie asfaltu na przedłużeniu Małej Uliczki ?
A co ze słowami , że są drogi którymi nie będzie szła kanalizacja i na których będzie można położyć asfalt?
Z tymi pytaniami pan Burmistrz będzie się musiał zmierzyć i je wyjaśnić. Ale czy mieszkańcy jeszcze są wstanie komukolwiek uwierzyć? Będzie to ciężkie ale jest możliwe pod warunkiem, że za słowami pójdą czyny , które będzie można zobaczyć.

T..M
=======================================================================


„Europa naszym wspólnym domem”

Słowa te stanowią motto Klubu Europejczyka , który działa od 27.I.2006r. przy Zespole Szkół w Cyganach.
Jego opiekunem jest dyrektor Danuta Serafin i nauczyciel języka polskiego pani. Anna Pałys. Do klubu swój wkład wniosły również panie: Lucyna Urbaniak i Maria Kozdęba.
Mając na uwadze fakt, że nasza szkoła nosi zaszczytne imię Jana Pawła II; nie bez znaczenia są słowa naszego Patrona, który w idei integracji Polski z Unią Europejską widział przede wszystkim szansę na rozwój tolerancji dla innych kultur i promowania bogactwa duchowego, a także wkład w prozes rozwoju i postępu świata:
„Polska ma pełne prawo , aby uczestniczyć w ogólnym procesie rozwoju i postępu świata, zwłaszcza Europy. Integracja Polski z Unią Europejską jest od samego początku wspierana przez stolicę Apostolską.. Doświadczenia dziejowe, jakie posiada Naród polski , jego bogactwo duchowe i kulturowe mogą skutecznie przyczynić się do ogólnego dobra całej rodziny ludzkiej, zwłaszca do umocnienia pokoju i bezpieczeństwa w europie...”
Celem naszego klubu jest poznanie historii Unii Europejskiej, kultur, religii, tradycji i geografii państw, rozwijanie świadomości bycia europejczykiem.
Cele te realizujemy poprzez redagowanie gazetek ściennych, plakatów, gromadzenie materiałów na temat różnych państw, prezentacje tradycji, kultur, literatury oraz życia publicznego wybranych krajów z okazji Dnia Europejskiego.
Taka prezentacja poświęcona kulturze Grecji odbyła się 09.05.2007r.. Uczniowie przybliżyli w skrócie położenie geograficzne i ogólne wiadomości o kraju, następnie wcielili się się w olimpijskich bogów i zaprezentowali pełen humoru talk show „Rozmowy w szoku – prosto z Olimpu”, któremu towarzyszył przez cały czas, jak w prawdziwej greckiej tragedii „Chórek boskich córek”.
Punktem kulminacyjnym programu było „gotowanie na ekranie”, w którym wszyscy zebrani dowiedzieli się jak przyrządzić prawdziwą grecką sałatkę i mieli możliwość degustacji.
Działalność klubu to również organizowanie konkursów na temat wiedzy o Unii Europejskiej. Qizów, a także udział w przedsięwzięciach organizowanych ptrzez inne organizacje, m.on. Urząd Komitetu Integracji Europejskiej.
W ubiegłym roku uczniowie w ramach VI edycji programu „Moja szkoła w Unii Europejskiej” opracowują gazetki szkolne, których tematyka dotyczy problemu ekologii w Europie i projektów wymiany młodzieżowej.
Angażujemy się również w realizację działań integracyjno-edukacyjnych, których celem jest szersze poznanie kultur, aktywne wzmacnianie postaw otwartości i współpracy.
20.11.2007r. Zespół Szkół w Cyganach miał zaszczyt gościć grupę nauczycieli z Hiszpanii i Włoch, którzy przyjechali do Polski na specjalne zaproszenie nauczycieli z przedszkola Nr. 5 w Nowej Dębie w ramach projektu „Sokrates”.
Wieczór uświetnił występ zespołu „Cyganianki” w strojach ludowych.
Gości wzruszyła staropolska gościnność, mieli też możliwość skosztowania regionalnych potraw; a nawet specjalności regionu, jaka jest nalewka z żurawiny oraz zapoznania się z lasowiackimi tradycjami.
Oglądano lasowiackie wycinanki, stroje, podziwiano rękodzieła. Goście dowiedzieli się również, że w szkole działa Klub Europejski, w ramach którego organizowane są „Dni Europejskie”, liczne konkursy z wiedzy o Europie i wystawy tematyczne.
Dużym zainteresowaniem cieszył się kącik poświęcony pamięci patrona szkoły- Jana Pawła II, a także nowoczesna sala gimnastyczna, boisko ze sztuczną trawą oddane w grudniu ubiegłego roku, pracownia komputerowa i sale lekcyjne, które zostały uwieńczone na pamiątkowych fotografiach.
Wzajemna wymiana zawodowych doświadczeń na pewno okaże się owocna dla obydwu stron.
Okazało się, że „co nas dzieli, to nas łączy”; wzajemne poznawanie kultur i obyczajów zbliża.
Ogromnie ważne jest podnoszenie świadomości europejskiej, bo to właśnie my młodzi Polacy będziemy żyć i funkcjonować w naszej zjednoczonej Europie, dlatego musimy być świadomii, czego ona od nas oczekuje, czego my możemy oczekiwać i jak ją wzbogaciś.
Anna PałysIle zarabia burmistrz?

W związku z tym, że chodzą różne głosy co do wynagrodzenia burmistrza zamieszczamy poniżej wyciąg najnowszej uchwały Rady Gminy z dnia 29 maja 2008r. dotyczącej wynagrodzenia burmistrza.
„RADA MIEJSKA W NOWEJ DĘBIE
uchwala co następuje:
&1.
Ustala się dla Burmistrza Miasta i Gminy Nowa Dęba – Wiesława Ordona następujące wynagrodzenie miesięczne:
1) wynagrodzenie zasadnicze w kwocie 5000,00,-zł
(słownie złotych: pięć tysięcy)
2) dodatek funkcyjny w kwocie 1600,00,-zł
(słownie złotych: jeden tysiąc sześćset)
3) dodatek specjalny w wysokości 30% łącznie wynagrodzenia miesięcznego i dodatku funkcyjnego
w kwocie 1980,00,zł
(słownie złotych: jeden tysiąc dziewięćset osiemdziesiąt)
4) dodatek za wieloletnią pracę w wysokości 10% wynagrodzenia zasadniczego
w kwocie 950,00,zł
(słownie złotych: dziewięćset pięćdziesiąt)”

Jak można prosto obliczyć wynagrodzenie burmistrza miesięcznie wynosi : 9530,00,-zł
(całą uchwałę można znależć na stronie internetowej Miasta i Gminy Nowa Dęba)
Red.Co to jest samorząd ?

Konstytucja definiuje wspólnotę samorządową oraz rozstrzyga o samorządowym charakterze jednostek terytorialnych. Zgodnie z treścią artykułu 16: „ogół mieszkańców jednostek zasadniczego podziału terytorialnego stanowi z mocy prawa wspólnotę samorządową”. Samorząd terytorialny uczestniczy tym samym w sprawowaniu władzy publicznej. Przysługującą mu w ramach ustaw istotną cześć zadań publicznych samorząd wykonuje w imieniu własnym i na własną odpowiedzialność. Zbiorowość społeczna nabywa realne uprawnienia do podejmowania rozstrzygnięć we własnych sprawach. Przepisy prawne powierzają wykonywanie administracji nie scentralizowanym organom administracji państwowej, lecz korporacjom, czyli zrzeszeniom osób wyposażonych w osobowość prawną. Zrzeszenia takie określane bywają mianem związków publicznoprawnych, a członkostwo
w nich ma charakter przymusowy i następuje niejako automatycznie przez sam fakt przynależności do tego zrzeszenia (np. członkiem gminy staje się przez fakt urodzenia się
w gminie lub zamieszkanie w niej). Samorządem nazywa się instytucję demokracji lokalnej lub środowiskowej, polegającą na przyznaniu określonej społeczności uprawnień do samo zarządzania swymi sprawami w granicach zakreślonych prawem, w sposób bezpośredni lub przy pomocy wyłonionych przez siebie organów. Samorządy są organizacjami grupy społecznej, dającej się wyodrębnić ze względu na określone kryteria:
miejsce zamieszkania( samorządy oparte na więzi zamieszkiwania na wspólnym obszarze, czyli samorząd terytorialny (różnych szczebli);
powszechność członkostwa - samorządy są organizacjami opartymi na zasadzie powszechności członkostwa wszystkich bezpośrednio zainteresowanych jej działalnością. Powszechność ta osiągana jest przez ustawodawcę na dwa sposoby: po pierwsze, poprzez związanie członkostwa samorządu z podstawą więzi danej grupy, tj. miejscem zamieszkania, po drugie, poprzez nałożenie na członków określonej społeczności samorządowej obowiązku wstąpienia do wskazanej organizacji. Powszechność członkostwa staje się zatem konsekwencją istnienia wyodrębnionej zbiorowości samorządowej oraz realizowania przez nią funkcji istotnych dla jej członków oraz istotnych z punktu widzenia interesu ogólnospołecznego;
demokratyzm - samorządy są organizacjami opartymi na demokratycznych zasadach, co w praktyce oznacza, że ogół członków jest ich najwyższą władzą, że jego wola jest źródłem kompetencji wszystkich pozostałych organów. Z zasady tej wynika także fakt, iż samorządy jako odrębne organizacje nie mogą posiadać państwowego charakteru. Samorząd sam w sobie stanowi instrument uspołecznienia wykonywania władzy publicznej. Należy także podkreślić, iż samorząd ( niezależnie od formy jaką przybierze) ma charakter zarówno administracyjny, jak i polityczny i może właściwie funkcjonować tylko w warunkach ustroju demokratycznego. Podkreśla ten fakt Europejska Karta Samorządu Terytorialnego, która została ratyfikowana przez Polskę w !993 r. i obok Konstytucji stanowi źródło obowiązującego prawa o mocy ponadustawowej . W preambule Karta stwierdza, że „społeczności lokalne stanowią jedną z zasadniczych podstaw ustroju demokratycznego”, a także, że „prawo obywateli do uczestnictwa w kierowaniu sprawami publicznymi jest jedną z demokratycznych zasad, wspólnych dla wszystkich państw członkowskich Rady Europy”, Podkreśla również, iż „to właśnie na szczeblu lokalnym prawo to może być realizowane
w sposób najbardziej bezpośredni”. Mowa jest tu więc o prawdziwej demokratyzacji, która opiera się na rządach prawa, gdyż „ wszędzie tam, gdzie następowała decentralizacja bez demokratyzacji i bez stworzenia silnych rządów prawa, jej rezultatem była zazwyczaj silna władza lokalnych kacyków i klik . Tam, gdzie obecna jest tradycja samorządów oraz obywatelskie zaangażowanie, decentralizacja przynosi efekty. Przeciwny skutek może powodować tam, gdzie istniała długotrwała zależność od hierarchicznej administracji centralnej. Wówczas może przybrać „formy karykaturalne, jeśli nie wręcz patologiczne” .
Samodzielność - samorządy są organizacjami samodzielnymi; cecha ta, niezbędna każdej organizacji społecznej, szczególnie wyeksponowana jest w przypadku samorządów. Wynika to z następujących powodów: po pierwsze, samorząd bez samodzielności traci swoją istotę (podmiotowość), gdyż nie jest zobligowany do ponoszenia pełnej odpowiedzialności za swoją działalność (odpowiedzialność samorządów zapewnia im wyższą efektywność działania niż organom administracji państwowej, powołanym do załatwiania tych samych spraw); po drugie, zazębianie się interesów grupy zorganizowanej w samorząd z interesem ogólnospołecznym, którego ochrona należy do organów państwa, sprawia, że istnieje ścisłe powiązanie samorządów z organami administracji państwowej i w konsekwencji realne niebezpieczeństwo dominacji organów państwowych nad samorządem. Charakter tych powiązań jest zależny od głębokości zazębiających się interesów, a wiec zróżnicowany w odniesieniu do różnych samorządów. Najgłębiej sięgającymi powiązaniami są te, które dotyczą samorządów terytorialnych, stąd też w przeszłości, przy braku wyraźnego rozgraniczenia interesów, było to powodem częstego traktowania samorządów jako organów administracji państwowej. Zachodzi jednakże możliwość ustawowego ograniczania samodzielności samorządu. Zgodnie z art. 16 ust. 2 w związku z art. 165 ust. 2 Konstytucji RP „samodzielność gmin jest wartością chronioną, lecz nie absolutną. Samodzielność ta polega na działaniu w ramach ustaw, co należy także rozumieć i tak, iż celem ustaw ograniczających samodzielność samorządu – w tym zwłaszcza gmin jako jednostek podstawowych ,(art. 165 ust. 1 Konstytucji) – musi być stworzenie ram prawnych, w których ta samodzielność w państwie jednolitym by się realizowała. Stad samodzielność będąc istotą samorządu, nie wymaga, sama przez się, konstytucjonalizacji, a jedynie środków prawnych oraz gwarancji ochrony” . Pojęcie samodzielności w odniesieniu do gminy determinowane jest posiadaniem przez nią środków finansowych, umożliwiających wykonywanie zadań, dla których to została powołana. Art. 167 Konstytucji RP stanowi, iż jednostkom samorządu terytorialnego zapewnia się udział
w dochodach publicznych odpowiednio do przypadających im zadań. Za dochody jednostek uznaje się ich dochody własne, subwencje ogólne i dotacje celowe z budżetu państwa, a źródła tych dochodów określone są w ustawie, która staje się gwarantem odpowiedniego poziomu dochodów, celem realizacji „konstytucyjnie określonych zadań oraz samodzielność w zakresie dokonywania wydatków . W ten sposób nastąpił rozdział, zarówno pod względem formalnym, jak i merytorycznym, finansów samorządowych i finansów państwa, w wyniku którego powstały dwa niezależne od siebie budżety: budżet państwa i budżet gminy( stanowiący jej podstawowy plan finansowy w oparciu, o który gromadzone są a następnie wydatkowane środki). W kontekście tego zagadnienia istotne staje się „rozróżnianie pojęć <samofinansowanie> i <samodzielność> finansowa, ponieważ nie są one tożsame” . Pierwsze pojęcie odnosić się będzie do „niezależności gminy
w kształtowaniu swoich wydatków”, zaś „samofinansowanie ma miejsce wtedy, gdy gmina opiera swoja działalność na swoich własnych dochodach” . W dalszym ciągu nie można mówić o skutecznych rozwiązaniach prawnych, które powodowałyby wzrost samodzielności dochodowej.

Cdn. Maria MroczekKażdy z mieszkańców ma pełne prawo do informacji na tematy dotyczące gminy .
Informacje te możemy zasięgnąć dzwoniąc pod numer Urzędu Gminy - 015 846 26 71. W niektórych przypadkach będzie potrzebne zapytanie pisemne.
Jeśli obawiacie się Państwo z jakiegoś względu zadać pytanie czy to panu burmistrzowi, radnemu czy urzędnikowi z gminy prosimy o kontakt z nami osobisty lub e-mailowy ( angelika_piaski@o2.pl) albo prosimy wpisać pytanie na stronę internetową www.cygany.pinger.pl - my zadamy Waszo pytanie i opublikujemy udzieloną odpowiedź.


 • awatar Cygany: Jeśli chodzi o drogi to zapraszamy do zapoznania się z ostatnią odpowiedzią p. Burmistrza na zadane pytanie na stronie www.nowadeba.pl w dziale "Pytania do burmistrza"
 • awatar Gość: Co z drogami?Czy jest szansa ze beda lepsze?
 • awatar Gość: Odmulenie, pogłębienie Łuzyka i utwardzenie jego skarp,utworzenie klubu dla młodzieży,budowa amfiteatru Ciekawe kiedy to będzie ?
Dodaj komentarz ›/ Pokaż wszystkie (6) ›
 

 
„VI PIKNIK CYGAŃSKI”

W dniach 28 – 29 czerwca 2008r. na obiektach LZS Cygany odbyły się dni Cyganów pod nazwą „VI Piknik Cygański”.
Organizatorem Pikniku Było Towarzystwo Wspierania Inicjatyw Społecznych „Inicjatywa” w Cyganach a dofinansowana została ze środków Urzędu Miasta i Gminy Nowa Dęba.
Pierwszy dzień (28), był dniem sportowym.
Oprócz meczu oldboy , który odbył się o godz. 15.00 miały miejsce różne gry i zabawy dla dzieci takie jak, rzut piłką do kosza, rzut piłęczką do wiadra, jedzenie zawieszonych na sznurku kromek z dżemem i inne.
W tym też dniu odbył się konkurs wiedzy o ruchu drogowym, gdzie najlepsi zawodnicy mogli zdobyć kartę rowerową.
W międzyczasie wystąpił zespół taneczny z Zespołu Szkół w Cyganach a od 17.00 czas umilał zespół muzyczny z GOK w Bijanowie.
W godzinach wieczornych odbył się festyn.
Drugi dzień (29) rozpoczął się o 11.30 mszą śiętą za pomyślość mieszkańców wsi Cygany.
Mszę św. Uświetniła Orkiestra Dęta z Nowej Dęby jak również zespół ludowy „Cyganianki”. Msza zakończyła się bardzo miłą informacją, że tut. Proboszcz ks. Józef Lisowski został mianowany na kanononikiem..
Po mszy św. nastąpił przemarsz z orkiestrą dętą na stadion gdzie odbył się jej koncert.
O godz. 15.00 wystąpił zespół ludowy „Bielowianie” z Rozalina. Zaplanowany występ zespołu „Powiślanie” z Koprzywnicy odbył się z 40 minutowym opóźnieniem a przyczyną tego była niespodziewana ulewa, która uniemożliwiła występ.
Kiedy już ulewa ucichła a zamoknięty sprzęt podsechł wystąpiły zespoły ludowe z Koprzywnicy a zaraz za nim zespół ludowy „Cyganianki”.
O godzinie 19.00 na scenę wkroczył zespół romski „Traden Roma”, który dał wspaniały półtoragodzinny koncert melodii cygańskich.
W godzinach wieczornych odbyła się zabawa taneczna.
Na Pikniku nie zabrakło dodatkowych atrakcji dla najmłodszych , takich jak: zjeżdżalnia dmuchana , samochodziki, czy też przejażdżki kucykiem.
Można było również spróbować sławnej cyga ńskiej kapusty z grochem przygotowanej przez „Cyganianki” jak również smalcu ze skwarkami przygotowanego przez TWIS”Inicjatywa”.
Bardzo gorące podziękowania należą się wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowania „Pikniku Cygańskiego” a mianowicie:
- LZS Cygany za udostępnienie obiektu i pomoc w organizacji imprez sportowych
- OSP Cygany
- Stowarzyszenie Kulturalne „Cyganianki”
- Zespołowi Skół w Cyganach
- Sołtysowi z Cyganów
- WORD Tarnobrzeg
Podziękować należy również sponsorom:
- Burmistrzowi Miasta i Gminy za udzielenie dotacji
- LiD Kosiorom właścicielom firmy Trio-Nis
- M.Dąbek właścicielce sklepu w Cyganach
- Biuro rachunkowe „Artur” – Dorota Machała
- Drukarnii „Nova”
- Piekarnii „Karolina” – Marian Gudz

Marian Tomczyk
 

 
Cyganianki
Orkiestra dęta z Nowej Dęby
"Powiślanie" z Koprzywnicy
 

 
 • awatar Gość: Po przytoczonych tutaj zdjęciach widac, ze ludzie z tej miejscowości umieją sie cudownie bawic, oby mieli wiele, wiele taki8ch słonecznych imprez. Pozrawiam.............
Dodaj komentarz ›/ Pokaż wszystkie (1) ›
 

 
Praca w Niemczech przy zrywaniu ogórków. Od zaraz.
Informacje pod numerem telefonu:
695808654
 

 
Gry i zabawy na Pikniku
 

 
Konkurs o ruchu drogowym.
 

 
Pierwsze zdjęcia z Pikniku
 

 
PROGRAM DNI CYGAN VI PIKNIK CYGAŃSKI28.06.2008


14.00 - Otwarcie Pikniku

14.10 -Mecz piłki nożnej ; Cygany - reszta świata

15.00 - Gry i zabawy dla dzieci, młodzieży i dorosłych

16.30 - Występ zespołu Dziecięcego z Zespołu Szkół w Cyganach

17.00 - Gry i zabawy

19.30 - Zabawa pod gwiazdami


29.06.2008


11.30 - Msza Święta w kościele Parafialnym w Cyganach.

Po mszy świętej przemarsz z Orkiestrą Dętą z Nowej Dęby na stadion LZS


13.30 - Występ Orkiestry Dętej

15.00 - Występ zespołu Bielowianie z Rozalina

16.00 - Występ Zespołu Ludowego z Koprzywnicy

17.00 - Występ zespołu ludowego Cyganianki


19.00 - Występ zespołu Traden Roma

21.00 - Zabawa do białego rana

Między występami zespołów ludowych rozdanie nagród za rozegrane gry i zabawy jak również dla zwycięzców meczu.
Sponsorzy :

1. Urząd Miasta i Gminy Nowa Dęba - główny sponsor

2. Firma Trio-Nis-Lid Kosiorowie

3. M. Dąbek - właścicielka sklepu z Cyganach

4. Biuro Rachunkowe "ARTUR" - Dorota Machała

5. Drukarnia "Nova" Tarnobrzeg


Imprezę objęło patronatem medialnym Radio "Leliwa", Redakcje "Nowin" i "Tygodnika Nadwiślańskiego".Atrakcje :

1. Wesołe Miasteczko

2. Loteria Fantowa

3. Koniki do przejażdżki

oraz wiele innych atrakcji.
 • awatar Gość: moze ktos doda zdjecia po imprezie fajnie by bylo ogladnac
 • awatar Gość: Tak. Pozazdrościć Cyganom. W Chmielowie też nic się nie dzieje. Dobrze, że chociaż ksiądz coś organizuje.
 • awatar Gość: Brawo Cygany. Może i w Jadachach ktoś weźmie się do roboty i zorganizuje jakąś imprezę.
Dodaj komentarz ›/ Pokaż wszystkie (3) ›
 

 
Zapraszamy na dwa dni wspaniałej zabawy.
Co z tych atrakcji będzie na Pikniku ?
Przyjdź i zobacz sam.
 • awatar Gość: Też mam nadzieje, że pogoda bedzie ładna! Tylko moim zdaniem impreza jest jeszcze słabo rozreklamowana i ogłoszona :) Ale to już kwestia organizatorów, miejmy nadzieje ze impreza bedzie udana :)
 • awatar Gość: ojj udają się udają:D
 • awatar Gość: Miejmy nadzieję, że dopisze pogaoda i impreza się uda. Zresztą w Cyganach zawsze udają się imprezy. Pozdrowienia dla organizatorów.
Dodaj komentarz ›/ Pokaż wszystkie (3) ›
 

 
Cygany 2.06.20008r.

W związku z przygotowywanym Dokumentem, który będzie zawierał wszystkie problemy, utrudnienia jak również uciążliwości mieszkańców naszej wsi przedstawiamy Państwu problemy , które na chwilę obecną będą w nim ujęte z prośbą o ich konsultację i dopisanie nowych spraw, które powinny się w nim Państwa zdaniem znaleźć.
Nadmieniamy, że Dokument ten zostanie przekazany na ręce
p.Burmistrza celem realizacji.
Prosimy o przekazanie nam Państwa przemyśleń do dnia
15 czerwca 2008 r.
1. Drogi
- Szeroka Ulica wraz z odbiegającymi od niej mniejszymi
Drogami
- drogi na Zajęczym Ługu
- drogi na Piasku
- droga do Desnego (przedłużenie Małej Uliczki)
2. Oświetlenie
- droga do Kazimierza Zięby
- droga do Krystyny Czeczot
- obok Stanisława Piechoty
3. Szkoła
- utworzenie przedszkola dla dzieci w wieku od 3 do 5 lat
- oświetlenie boiska ze sztuczną trawą
4. Dom Ludowy – Centrum Kultury Lasowiackiej
- zakupić wyposażenie
- położyć tynk zewnętrzny
- zagospodarować teren
5. Utworzenie przystanku kolejowego
6. Uruchomić linię autobusową lub busem na trasie
Tarnobrzeg – Cygany – Nowa Dęba i z powrotem
7. Położyć kostkę na parkingu przed kościołem
8. LZS
- budowa szatni wraz z zapleczem
- ogrodzenie boiska siatką
- przekazanie terenu za bramką od strony Szerokiej Ulicy
celem utworzenia boiska treningowego
9. Utworzenie klubu dla młodzieży, kawiarenki internetowej
10. Budowa kanalizacji
11.Odmulenie, pogłębienie Łózyka i utwardzenie jego skarp.

Marian Tomczyk
TWIS "INICJATYWA"
w Cyganach


 • awatar Gość: nie miejcie nadzieji na realizację czegokolwiek. Burmistrz już przed wyborami był tak konkretny, że obiecywał bardzo dużo ale konkretnie nic. Od kogo moglibyśmy wymagać to od radnej, która obiecywała kilomatr drogi rocznie a w pierwszej kolejności drogę Szeroką Ulicę. Mineło już prawie dwa lata więc powinno być wyasfaltowane już dwa kilometry dróg. Powinna dotrzyma ć swojej obietnicy, chyba, że kłamała.
 • awatar Gość: Pomysł wspaniały tylko czy burmistrz zrobi coś z tego? Bo na razie bardzo konkretnie odpowiada "nie da się" , "nie można" , "nie będzie możliwe". A radna bardzo konkretnie go w tym popiera zamiast popierać mieszkańców wsi Cygany i dążyć aby coś zrobuiono w Cyganach.
Dodaj komentarz ›/ Pokaż wszystkie (2) ›
 

 
28 i 29 czerwca odbędzie się w Cyganach "VI Piknik Cygański na który wszystkich bardzo gorąco zapraszamy.
Więcej informacji w późniejszym terminie.
 • awatar Gość: 54+6549+549464+59+54+959+5+99+8945621635545845484584548454545544949
 • awatar Gość: 23521
 • awatar Gość: ok
Dodaj komentarz ›/ Pokaż wszystkie (3) ›
 

 
Cygany - Tarnowska Wola
0 : 2
Trzeba pogratulować chłopakom z Cyganów za ambicję i wolę walki bo chociaż przegrali ale pokazali dobry futbol chociaż grali w dziesiątkę.
 • awatar Gość: ULEDZ co to znaczy nieuku.
 • awatar Gość: sthyi
 • awatar Gość: piotrek
Dodaj komentarz ›/ Pokaż wszystkie (8) ›
 

 
8 czerca zapraszamy na jubileuszowy odpust.
Parafia Św. Jadwigii Królowej w Cyganach obchodzi swoją 25 letnią rocznicę utworzenia.
Została ona konsekrowana przez ordynariusza Decezji Przemyskiej bp. Ignacego Tokarczuka
 

 
BOŻE CIAŁO
Tak jak we wszystkich parafiach tak i w Cyganach mieszkańcy przygotowali cztery ołtarze do procesji.
Po zakończeniu nabożeństwa tradycyjnie już zrywano gałązki z brzózek , które jak głośi tradycja mają dać szczęście.
 • awatar Gość: Ooo. a ja taka niegrzeczna dziewczynka i nie poszłam. zapraszaam
Dodaj komentarz ›/ Pokaż wszystkie (1) ›
 

 
LZS Cygany
Cygany znowu przegrały , tym razem z Bojanowem. Ale czym się dziwić skoro grali w ośmiu? Gdzie jest młodzież z Cyganów dlaczego nie chcą grać?
 • awatar Gość: Cygany - Junior Zakrzów 2 : 3 Cygany znowu przegrały , tym razem na wyjeździe. 1 czerwca mecz w Cyganach z Tarnowską Wolą.
Dodaj komentarz ›/ Pokaż wszystkie (1) ›
 

 
SPRAWOZDANIE
z debaty – spotkania mieszkańców wsi Cygany z burmistrzem Miasta i Gminy Nowa Dęba Zygmuntem Żołędziem
w dniu 11.05.2008r.

W dniu 11 maja w Centrum Kultury Lasowiackiej w Cyganach odbyła się debata – spotkanie mieszkańców wsi Cygany z wiceburmistrzem Miasta i Gminy Nowa Dęba p. ZygmuntemŻołędziem w ramach akcji „Masz głos, masz wybór”prowadzonej przez Fundację Stefana Batorego i Szkołę Liderów.. Na zebraniu była obecna również radna p. Maria Piwińska oraz sołtys Ryszard Samojeden. Gospodarzem spotkania było Towarzystwo Wspierania Inicjatyw Społecznych „Inicjatywa” w Cyganach.
Burmistrz Nowej Dęby przybliżył w skrócie problemy w gminie ,
między innymi: brak miejsca w strefie ekonomicznej dla nowych inwestorów oraz brak miejsc dla małych lokali usługowych.
Wymienił również priorytety dla wsi Cygany , które władze będą się starały zrealizować a mianowicie: w pierwszej kolejności to kanalizacja a następnie drogi i przebudowa płyty boiska sportowego.
Mówiąc o gminie nadmienił walce z berobociem i obecnie bezrobocie w gminie jest tak niskie, że prawie nie istnieje a nie pracuje ten kto nie chce.
Przypomniał również program wyborczy Burmistrza Wiesława Ordona, że znajduje się w nim 50 punktów z których na chwilę obecną zostało zrealizowane już 25 .
Mieszkańcy zwrócili uwagę na największe problemy wsi ,wśród których wskazano m.in. jakość dróg, plac zabaw dla dzieci, szatnia dla LZS.
Pod koniec radna zwróciła uwagę na duże wydatki gminy takie jak
-oświata (dopłaty do utrzymania szkół, dokształcanie nauczycieli)
-utrzymanie Ohotniczych Straży Pożarnych
-dowożenie dzieci do szkół (w tym niepełnosprawnych)
-dopłaty do SKS.
W punkcie gdzie miało nastąpić podpisanie deklaracji – zobowiązania
Pan wiceburmistrz stwierdził ,że deklaracja taka nie zostanie podpisana gdyż Pan Burmistrz uważa jego program wyborczy jako wystarczającą deklarację wobec mieszkańców mieszkańców i będzie go sukcesywnie wykonywał. Zaproponował również aby program wyborczy Burmistrza załączyć jako zobowiązanie-deklarację.
Kolejne działania Towarzystwa w ramach akcji to działania, które doprowadzą do większego zainteresowania mieszkańców sprawami gminy oraz monitoring działań władz gminy na podstawie programu wyborczego i stworzenie z niego raportu.
TWIS ”Inicjatywa” zaoferowało się, że stworzy „Dokument” w którym będą zawarte wszystkie potrzeby i problemy wsi Cygany a następnie przekaże go
na ręce Burmistrza. Oferta ta otrzymała poparcie od pana wiceburmistrza.
Pod koniec roku zorganizowane zostanie spotkanie podsumowujące II rok kadencji i upowszechnienie wyników monitoringu. W między czasie będzie wydawany biuletyn informacyjny , który w zależności od środków finansowych zostanie wydany w formie broszurkowej lub poprzez wywieszanie na tablicach ogłoszeniowych.


 

 
 • awatar Krystyna Czeczot: Śliczny ten nasz budynek. Niech go nam wszyscy zazdroszczą, zazdroszczą pozytywnie nie nienawidzą....pozdrawiam....
 • awatar Gość: Tak wygląda Centrum Kultury Lasowiackiej w Cyganach
Dodaj komentarz ›/ Pokaż wszystkie (2) ›
 

 
W niedzielę tj. 11 maja 2008r. w Centrum kultury Lasowiackiej w Cyganach odbędzie się spotkanie z Burmistrzem Miasta i Gminy Nowa Dęba, którego głównnym celem będzie podpisanie zobowiązania przez burmistrza co zamierza zrobić w Cyganach w tym roku jak i do końca swojej kadencji.
 • awatar Krystyna Czeczot: Budujmy wizerunek naszej miejscowości wszyscy razem. Dzialajmy w myśl zasady "zgoda buduje - niezgoda rujnuje". Pozdrawiam
 • awatar Krystyna Czeczot: Witam, cieszę się że mogę by tutaj. Marzeniem moim było, aby powstała stronka o Cyganach. Nasza miejscowośc ma naprawdę wiele do zaoferowania. Na niedzielę każdy powinien przygotowac chociaż jedno pytanie do pana burmistrza
Dodaj komentarz ›/ Pokaż wszystkie (2) ›