• Wpisów: 1838
  • Średnio co: 2 dni
  • Ostatni wpis: 21 dni temu, 15:33
  • Licznik odwiedzin: 326 157 / 3878 dni
 
cygany
 
„Cyganianki” na Dożynkach Jasnogórskich

3 września 2017 r. odbyły się Dożynki Ogólnopolskie w Częstochowie, w których uczestniczyły grupy wieńcowe oraz rolnicy z całej Polski, również z gminy Nowa Dęba. Była to grupa wieńcowa przygotowująca w tym roku dożynki parafialne w Cyganach, uczestnicząca w dożynkach gminnych w Tarnowskiej Woli i "Cyganianki". Na ołtarzu delegacje z naszej gminy złożyły dary oraz chleb.

O tym, że ważniejsza jest uprawa własnego sumienia od uprawy roli - przypomniał na Jasnej Górze przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. Abp Stanisław Gądecki, który wygłosił homilię dla około 50 tys. rolników zgromadzonych na dorocznych dożynkach odbywających się pod hasłem „Do naszej Matki i Królowej”. Hierarcha podziękował też rolnikom „za ich ciężką, ale i pełną radości pracę, która jest uczestnictwem w czymś wielkim i ważnym dla naszej Ojczyzny, dziękujemy za poszanowanie dla tradycji i przywiązanie do wiary oraz prosimy Boga o błogosławieństwo dla pracy rolniczej na przyszły rok" - mówił abp Gądecki. Minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel zapewnił natomiast zebranych, że „rozwój polskiej wsi to cel strategiczny rządu”. Podkreślił między innymi, że ustawowa ochrona dostawców produktów rolniczych zaczyna przynosić efekty.

Pierwsze dożynki na Jasnej Górze odbyły się w 1982 roku. Ogrodnicy, rolnicy i działacze ludowi prosili o organizowanie dziękczynienia za plony ówczesnego Prymasa Polski kardynała Józefa Glempa. Dożynki odbywają się zawsze w pierwszy weekend września.
Źródło: strona MiG Nowa Dęba
k1WWwl6haFOE6tCTiHtf,cyganianki2017_js_2.jpg


k1WWwl6haFOE6tCTiHtf,cyganianki2017_js_1.jpg


k1WWwl6haFOE6tCTiHtf,cyganianki2017_js_3.jpg


k1WWwl6haFOE6tCTiHtf,cyganianki2017_js_4.jpg

Nie możesz dodać komentarza.
Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować ten wpis.