Wpisy użytkownika Cygany z dnia 30 sierpnia 2017

Liczba wpisów: 3

cygany
 
„Cyganianki” na Dożynkach Wojewódzkich

W niedzielę 27 sierpnia 2017 r. odbyły się w Długiem w gminie Zarszyn - powiat sanocki - XXXIV Dożynki Archidiecezji Przemyskiej i XVII Dożynki Województwa Podkarpackiego. W uroczystościach uczestniczyli marszałkowie: Sejmu RP Marek Kuchciński oraz województwa Władysław Ortyl. Słowo Boże wygłosił arcybiskup Adam Szal, metropolita przemyski. Na gminnym stadionie pojawiło się ponad 100 delegacji z wieńcami i chlebem. Obecni byli także członkowie zarządu województwa, parlamentarzyści, wojewódzcy radni, lokalni samorządowcy i  rolnicy.



Jak co roku w tej wzniosłej uroczystości brały udział delegacje z poszczególnych gmin powiatu tarnobrzeskiego. Gminę Nowa Dęba, Dekanat Nowa Dęba i Parafię Cygany reprezentowały „Cyganianki”. Przed ołtarzem złożyły wieniec dożynkowy uwity przez mieszkańców Cyganów oraz chleb upieczony z mąki z tegorocznych zbiorów. Organizatorem wyjazdu było Starostwo Powiatowe w Tarnobrzegu.



- Dziękując Bogu, dziękujemy także naszym rolnikom, wyrażając wdzięczność i szacunek za ich zwykłą, codzienną pracę. Każda kromka chleba, którą podnosimy kilka razy w ciągu dnia do ust jest owocem ich pracy, ale także pracy tych, którzy z nimi współpracują i ich wspierają: młynarzy, piekarzy, transportowców, sprzedawców. To duża część społeczeństwa – mówił metropolita przemyski. Marszałek podziękował także obecnym w Długiem rolnikom, grupom wieńcowym i ich rodzinom. - Dziś w Długiem pokazaliście państwo, że tradycja przywiązania do ziemi i szacunek do jej plonów, jest w naszym regionie ogromną wartością, stanowiącą o sile tożsamości kulturowej oraz sile lokalnych ojczyzn. Tak wspaniały pokaz przywiązania do najbliższych memu sercu wzorców, pozwala ze spokojem spoglądać w przyszłość.

Źródło: SOK Nowa Dęba
o5ye66qWYIZp,dozynki2017_cyganianki_1.jpg


o5ye66qWYIZp,dozynki2017_cyganianki_2.jpg


o5ye66qWYIZp,dozynki2017_cyganianki_3.jpg


o5ye66qWYIZp,dozynki2017_cyganianki_5.jpg


o5ye66qWYIZp,dozynki2017_cyganianki_6.jpg
 

cygany
 
Cygany: Gmina Nowa Dęba świętowała Dożynki!

Dożynki Gminne zwane Świętem Chleba odbyły się 20 sierpnia 2017 r. w sołectwie Tarnowska Wola. Uroczystości połączyły w sobie wymiar religijny i świecki święta plonów. Rozpoczęły się Mszą św. w kościele parafialnym w Tarnowskiej Woli, którego proboszczem jest ks. Piotr Palacz, głównym celebransem był dziekan Dekanatu Nowa Dęba ks. Józef Rogowski. Poruszające kazanie wygłosił ks. Palacz, podkreślając ważną rolę chleba zarówno w Kościele jak i w życiu codziennym. Oprawę muzyczną w czasie Mszy św. przygotowali: Miejska Orkiestra Dęta z Samorządowego Ośrodka Kultury w Nowej Dębie, Zespół „Cyganianki” z Kapelą oraz Zespół „Bielowianie” z Rozalina. Wokół ołtarza znalazł się chleb z tegorocznej mąki oraz wspaniałe wieńce dożynkowe, przygotowane przez  poszczególne sołectwa. Msza św. dziękczynna zgromadziła liczną rzeszę wiernych: zaproszonych gości, mieszkańców i  poczty sztandarowe. Druga część obchodów odbyła się w budynku Szkoły Podstawowej w Tarnowskiej Woli.

Oficjalnego otwarcia Dożynek i powitania Gości dokonali gospodarze święta Burmistrz Miasta i Gminy Nowa Dęba p. Wiesław Ordon oraz sołtys Tarnowskiej Woli p. Sławomir Rutkowski. Pan Burmistrz podziękował wszystkim rolnikom za „schylanie się nad czarną ziemią”, aby zebrać ziarna, warzywa i owoce, podziękował także tym, którzy z tych ziaren wytwarzają chleb. Gośćmi honorowymi Dożynek byli Poseł na Sejm RP p. Zbigniew Chmielowiec i wicestarosta Powiatu Tarnobrzeskiego p. Krzysztof Pitra.

W części obrzędowej, jak nakazuje tradycja, każde sołectwo zaprezentowało swój dożynkowy wieniec, który był ośpiewany przez delegacje ludowe z poszczególnych wsi. Reprezentanci każdej wioski przekazywali bochny chleba dożynkowym gospodarzom i gościom. Ważnym punktem uroczystości było rozstrzygnięcie konkursów na najpiękniejszy wieniec dożynkowy i najsmaczniejszy sernik sołtysa. Na czele komisji konkursowej stanęła p. Justyna Niepokój – Gil, etnograf, pracownik Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej. Wyniki ogłosił dyrektor SOK p. Krystian Rzemień. Główną nagrodę Burmistrza Miasta i Gminy (duży grill) za wieniec dożynkowy uzyskało sołectwo Chmielów, nagrodzony zostanie także wyjątkowo oryginalny wieniec ze wsi Jadachy. Najsmaczniejszy oryginalny sernik przygotowały gospodynie z Rozalina, wyjątkowy był także klasyczny wypiek gospodyń z Alfredówki. Wszyscy sołtysi otrzymali podziękowania i nagrody ufundowane przez Burmistrza i Dyrektora SOK. Kolejnym punktem imprezy było losowanie wsi, która zostanie gospodarzem przyszłorocznych Dożynek. Sławomir Rutkowski wręczył okazałą wiechę sołtysowi z Rozalina, - ta wieś będzie organizowała imprezę za rok.

Organizatorzy zadbali o tradycyjne obrzędy, muzykę i regionalną kuchnię. Kosze z chlebem z tegorocznej mąki przygotowali: p. Stefan Buś - Piekarnia Chle-Buś, p. Marian Mikielewicz - piekarnia PSS „Społem”, którym dziękujemy za zaangażowanie w Święto Chleba. Degustacje lokalnych przysmaków przygotowały: firma cateringowa p. Kosiora, gospodynie z Tarnowskiej Woli i Cyganów. Na scenie wystąpili: „Bielowianianki”, „Cyganianki”, ZPiT „Dębianie”, prezentując lasowiackie przyśpiewki i tańce ludowe.

Imprezę można zaliczyć do niezwykle udanych, mimo iż pogoda nie dopisała, przybyło wielu gości z gminy i okolic. Wpisała się ona na stałe w kalendarz ważnych uroczystości miasta i gminy Nowa Dęba. Uroczystość zorganizowali: Burmistrz Miasta i Gminy Nowa Dęba, Samorządowy Ośrodek Kultury w Nowej Dębie, powiat tarnobrzeski, Parafia Rzymsko-Katolicka w Tarnowskiej Woli, Radny powiatu tarnobrzeskiego p. Marek Zięba, sołtys wsi Tarnowska Wola p. Sławomir Rutkowski, Szkoła Podstawowa w Tarnowskiej Woli na czele z p. Magdaleną Gerbą, Ochotnicza Straż Pożarna w Tarnowskiej Woli na czele z p. Stanisławem Baraczem.

Galeria zdjęć na stronie :www.kultura.nowadeba.pl/(…)art,gmina-nowa-deba-swie…

Źródło SOK Nowa Dęba
dożynki.jpg


dożynki1.jpg