Wpisy użytkownika Cygany z dnia 7 września 2016

Liczba wpisów: 1

cygany
 

Rolnicy z całej Polski przybyli w niedzielę, 4 września 2016 r., do Częstochowy na Ogólnopolskie Jasnogórskie Dożynki. Uczestniczyło w nich ok. 50 tys. osób. Obecny był prezydent RP Andrzej Duda.

Uroczystej Mszy świętej przewodniczył prymas Polski Wojciech Polak. Naszą gminę, dekanat i parafię Cygany reprezentowały po raz kolejny grupy artystyczne z CKL w Cyganach. Przedstawiciele naszej społeczności: radny Marian Tomczyk, który jest członkiem zespołu obrzędowego, Teresa Walska „Cyganianka” i trójka dzieci z zespołu „Rutka” złożyli dary w czasie Mszy świętej. Chleb przyniesiony przed ołtarz przez dzieci w pięknych biało - czerwonych strojach ludowych został ucałowany przez prymasa, a dzieci w drodze wyjątku skierowano do loży honorowej, gdzie zasiadał Prezydent. Mali artyści mieli okazję przywitać się osobiście z głową państwa.  Dla całej grupy było to ogromne przeżycie i wyróżnienie.

Ludzie wsi zgromadzili się na Jasnej Górze pod hasłem: „Do Matki Miłosierdzia – pielgrzymujemy z dziękczynieniem”. Tradycyjnie pielgrzymi dziękowali za tegoroczne plony i prosili o błogosławieństwo Boże na nowy zasiew. Okazją do wdzięczności jest w tym roku również jubileusz 1050-lecia Chrztu Polski, 35. rocznica Dożynek Jasnogórskich oraz 35 lat od rejestracji NSZZ Rolników Indywidualnych „Solidarność” i 150. rocznica działalności w Polsce Kół Gospodyń Wiejskich.

Żródło SOK Nowa Dęba

W bieżącym roku Parafię Cygany w Częstochowie reprezentowały dwa wieńce dożynkowe.
Jeden to w/w wieniec Cyganianek a drugi to wieniec, który został przygotowany przez mieszkańców  Cygan z dzielnicy Piaski , który był wieńcem dożynkowym dożynek parafialnych.
Dodać należy, że wieniec ten zajmował podczas mszy honorowe miejsce na wałach klasztornych w pobliżu ołtarza.
DSC_0100.JPG


DSC_0067.JPG