Wpisy użytkownika Cygany z dnia 7 maja 2016

Liczba wpisów: 3

cygany
 


24 kwietnia 2016 r. zespół „Cyganianki” z CKL z Cyganów prezentował potrawy tradycyjne naszego regionu w Muzeum Regionalnym w Stalowej Woli, podczas wydarzenia poświęconego kulturze lasowiackiej „Niedziela z lasowiacką pieśnią i tańcem”.

,,Cyganianki to zespół, który od kilkunastu lat wykonuje stare pieśni lasowiackie oraz spektakle obrzędowe i co ważne przedstawia je w niezmienionej, tradycyjnej formie. Panie z zespołu zaprezentowały regionalne rękodzieło: haftowane serwetki i bibułowe kwiaty, wiklinę papierową oraz kulinaria. Na stole z regionalnymi produktami znalazły się domowej roboty: wiejski ser, masło, chleb, kapusta z grochem i kaszą jaglaną, kaszok, smalec z grochu, proziaki, rogale, piernik na drożdżach.
Nie obyło się również bez koncertu pieśni lasowiackich śpiewanych gwarowo i z akompaniamentem kapeli dla licznie zgromadzonej publiczności. Panie z zespołu przez kilka godzin opowiadały o produktach, recepturach, a także technikach rękodzieła. Zespół uczestniczył także w warsztatach tańca ludowego. Była to znakomita okazja do promocji naszej gminy i jej lasowiackiej tradycji.

Warto również zaznaczyć, że dzień wcześniej, 23 kwietnia 2016 r. zespół obrzędowy „Cyganiacy”, w skład którego wchodzą dzieci, młodzież i dorośli, uczestniczył w wojewódzkim konkursie „Ludowe obrzędy i zwyczaje” w Sędziszowie Małopolskim. W konkursie wzięło udział 20 grup obrzędowych z Podkarpacia. Nasz zespół zaprezentował obrzęd „Nocy świętojańskiej”. Nagrody tym razem nie udało się zdobyć, ale zespół nabył nowe doświadczenia z dziedziny teatru wiejskiego, a szczególnie wiele nauczyła się młodzież, która dopiero szlifuje obycie ze sceną oraz bardzo trudną sztukę odegrania swojej roli gwarowo. Po przerwie wakacyjnej zespół zamierza pracować nad kolejnym obrzędem , by za rok znów uczestniczyć w tak prestiżowym konkursie.
Żródło SOK Nowa Dęba

Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
cyg..jpg


cyg1.jpg


cyg2.jpg


cyg3.jpg
 

cygany
 

Parafialny Zespół Caritas w Cyganach informuje,
że 9 maja (poniedziałek) w godzinach południowych
będą wydawane jabłka.
Zapraszamy zainteresowanych mieszkańców naszej miejscowości..
 

cygany
 

Informujemy, że spotkanie organizacyjne SZKółKI PIłKARSKIEJ ODBEDZIE się 9 maja (poniedziałek) o godz. 19,00 na ORLIKU przy Szkole Podstawowej w Cyganach.
Zapraszamy Wszystkie zainteresowane dzieci oraz rodziców.
Spotkanie, które miało się odbyć w dniu wczorajszym w związku z niesprzyjającą pogodą nie doszło do skutku.
Szkółka ta nie jest wyręczaniem klubów sportowych z ich statutowej pracy z dziećmi i młodzieżą i może na nią uczęśżczać każdy uczeń szkoły podstawowej (zarówno chłopcy jak i dziewczęta). Finansowana jest przez Gminę Nowa Dęba,
Zajęcia będzie prowadził instruktor piłki nożnej pan Mariusz Białek, który jest trenerem drużyny juniorów Stali Nowa Dęba oraz nauczycielem wychowania fizycznego w szkole podstawowej w Rozalinie.