Wpisy użytkownika Cygany z dnia 27 maja 2012

Liczba wpisów: 5

cygany
 
17 maja 2012R. odbyło się posiedzenie Komisji Oświaty, Kultury, Zdrowia i Sportu.
Głównymi tematami było:
1. Omówienie zrkuszy organizacyjnych placówek oświatowych na rok szkolny 2012-2013 z udziałem Dyrektorów szkół i przedszkoli z terenu gminy Nowa Dęba.

2. Analiza sprawozdania z realizacji Uchwaały L/461/2010 Rady Miejskiej w sprawie warunków i trybu rozwoju sportu w Nowej Dębie za rok 2011.
 

cygany
 
29 maja 2012  godz. 15 30 odbędzie się Komisja Gospodarki Przestrzennej i Inwestycji, Komisja Budżetowa oraz Komisja Rolnictwa, Melioracji i Ochrony Środowiska
 

cygany
 
Od 1 czerwca przewóz osób na trasie Cygany - Tarnobrzeg będzie obsługiwał PKS.
Czytaj więcej na stronie Echa Dnia pod adresem:
www.echodnia.eu/(…)article…
 

cygany
 


W dniach 18 i 19 maja 2012 r w Węgrowie ,powiat siedlecki, odbył się XVI Ogólnopolski Festiwal Obrzędów Weselnych.
Centrum Kultury Lasowiackiej w Cyganach zgłosiło do udziału zespół Cyganianki w kategorii ,,Obrzęd Weselny" i kapelę Lasowiacy w kategorii ,,Oprawa muzyczna wesela''.
Do ścisłego finału zakwalifikowało się 8 zespołów z całej Polski, w tym Cyganianki i kapela.
W kategorii "obrzędy weselne" wzięli udział:
- Zespół Międzypokoleniowy "RAZEM" z Kałuszyna
- Zespół Regionalny "KONIAKÓW" z Koniakowa
- Zespół Ludowy "WĘGROWIANIE" z Węgrowa
- Kurpiowski Zespół Foloklorystyczny "CARNIACY" z Czarni
- Bogusława Gierłowska z Węgrowa
- Amatorski Zespół Regionalny im. Wł. St. Reymonta z Lipiec Reymontowskich
- Zespół Obrzędowy "TKACZE" z Wysokiej
- Zespół Ludowy "CYGANIANKI" z Cygan
W kategorii "oprawa muzyczna" udział wzięli:
- Autentyczna Kapela "KONIAKOWIAN" z Koniakowa
- Kapela "LASOWIACY" z Cygan
- "KAPELA ZNAD BARYCZY" z Odolanowa
- "KAPELA BRATA ZENONA" z Czarni
- "KAPELA Z WESELA" z Węgrowa
- Kapela "KONIAKOWIAN" z Koniakowa


Decyzją jury, składającego się z dwóch etnografów i innych osób "Wesele Lasowiackie" otrzymało III nagrodę a "Oprawa muzyczna wesela" w wykonaniu kapeli wyróżnienie.
Laureaci prestiżowych nagród wzięli udział w finałowym widowisku na rynku w Węgrowie, które było poprzedzone licznymi próbami z reżyserem i scenografem. Widowisko było rejestrowane przez TV Polską. Oprócz "Cyganianek" i kapeli "Lasowiacy", w obrzędzie wzięło udział wiele innych osób.

W Koncercie Finałowym na Rynku Mariackim w Węgrowie, prowadzonym przez Katarzynę Dowbor i Sławomira Świerzyńskiego, poza zespołami folklorystycznymi wzięli udział m.in.: Państwowy Zespół Ludowy Pieśni i Tańca "MAZOWSZE" im. Tadeusza Sygietyńskiego, "BAYER FULL", "ŻUKI", "AKCENT". Orientalny akcent nadali Festiwalowi artyści z Chin, którzy zaprezentowali węgrowkiej publiczności chińską muzykę POP, pokaz sztuk walki oraz fragmentychińskiej opery. Na XVI Festiwalu Obrzędów Weselnych miał swoją premierę projekt teatralny pt. : "Wesele" w wykonaniu Węgrowskiej Szkoły Wokalnej, MOVE CENTER i zespołu "TAMARYSZE". Dodatkową atrakcją był pokaz sukien ślubnych w układach tanecznych Zespołu Tańca Towarzyskiego SWING z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Węgrowie.


Przygotowania obrzędu wesela  jak i głównej roli (starościny) podjęła się p.Halina Ordon – kierownik CKL, zaś opieki scenicznej p.Ewa Kieliszek i p.Maria Łączna – instruktorzy SOK w Nowej Dębie.
Nagrody te to wielki sukces, gdyż był to konkurs ogólnopolski i zostały one przyznane za autentyczność i powiązanie z tradycją regionu.