Wpisy użytkownika Cygany z dnia 13 września 2011

Liczba wpisów: 3

cygany
 
14.08.2011r w UMiG Nowa Dęba o godz. 8.00 odbędzie się spotkanie z projektantem melioracji na Glinikach.
  • awatar gość: Rychło wczas
  • awatar gość: No i co ustalone w tej sprawie? Asfalt już jest, a ten rów będzie czy nie?
Pokaż wszystkie (2) ›
 

cygany
 
Minister spraw wewnętrznych i administracji Jerzy Miller spotka się 16 września br. z Kristaliną Georgievą, komisarz europejską do spraw ochrony ludności i pomocy humanitarnej, podczas ćwiczeń służb ratowniczych pod kryptonimem „EU Carpathex 2011” w Nowej Dębie. W ćwiczeniach wezmą udział grupy ratownictwa specjalistycznego z Polski, Czech, Słowacji, Węgier i Ukrainy, a także zespoły medyczne Polskiego Czerwonego Krzyża oraz śmigłowce należące do Sił Zbrojnych RP, Policji i Straży Granicznej.Projekt „EU Carpathex 2011” to zakrojone na szeroką skalę ćwiczenia zorganizowane przez Komendę Główną Państwowej Straży Pożarnej i Komendę Wojewódzką PSP w Rzeszowie we współpracy z Republiką Czeską, Węgrami i Ukrainą. Ćwiczenia są współfinansowane ze środków Unii Europejskiej. Ze strony Państwowej Straży Pożarnej w ćwiczeniach biorą udział m.in. grupy ratownictwa chemicznego i wysokościowego oraz grupa wodno-nurkowa i poszukiwawczo-ratownicza.


Ćwiczenia „EU Carpathex 2011” będą obejmowały pięć epizodów – zderzenie pociągu osobowego, którym jadą kibice piłkarscy z pociągiem towarowym przewożącym substancje chemiczne; pożar lasu, który wystąpił w wyniku tej katastrofy; awarię zbiornika wodnego wykorzystywanego do chłodzenia instalacji w zakładach „Siarkopol”, która prowadzi do zalania pobliskiej okolicy oraz dwa wypadki w zakładach chemicznych, gdzie doszło do eksplozji i wycieku substancji niebezpiecznych.
- Głównym celem ćwiczeń jest sprawdzenie działania mechanizmu wsparcia Polski siłami ratowniczymi z innych państw. Sprawdzone zostaną między innymi umiejętności dowodzenia dużymi związkami taktycznymi przez kadrę dowódczą czy procedury uruchamiania pomocy międzynarodowej - mówi brygadier Andrzej Babiec, komendant miejski Państwowej Straży Pożarnej w Tarnobrzegu.

W czasie ćwiczeń zostanie przetestowany m.in. system HNS (wsparcie ze strony kraju przyjmującego międzynarodową pomoc ratowniczą), współdziałanie służb ratowniczych krajów sąsiadujących z Polską w ramach międzypaństwowych umów bilateralnych oraz nowoczesne technologie geoprzestrzenne wykorzystywane w czasie działań ratowniczych. Podczas ćwiczeń testowane będą również najnowocześniejsze technologie, m.in. Zintegrowany Mobilny System Wspomagający Działania Antyterrorystyczne i Antykryzysowe „Proteus”.


Równocześnie z ćwiczeniami praktycznymi odbywać się będzie seminarium dotyczące działań ratowniczych w przypadku zagrożeń chemicznych, biologicznych, radiacyjnych i nuklearnych (CBRN) oraz przygotowań do międzynarodowych imprez masowych pod kątem reagowania na sytuacje nadzwyczajne, jak np. EURO 2012.


Ćwiczenia odbędą się 14-15 września br. w zakładach chemicznych „Siarkopol” w Tarnobrzegu oraz na terenach poligonu wojskowego w Nowej Dębie, natomiast seminarium tematyczne w Jasionce koło Rzeszowa. Więcej informacji na temat ćwiczeń „EU Carpathex 2011” znajduje się na stronie www.eucarpathex2011.plW związku z udziałem w ćwiczeniach "EU Carpathex 2011” dużej liczby osób i sprzętu poruszającego się w kolumnach na lokalnych drogach mogą występować utrudnienia.
 

cygany
 
W związku z realizowanymi przez gminę Nowa Dęba ćwiczeniami wojskowo-obronnymi, w dniach 19-23 września 2011 r. mogą występować utrudnienia w obsłudze interesantów w Urzędzie Miasta i Gminy Nowa Dęba.

Ćwiczenia realizowane są zgodnie z wytycznymi Ministerstwa Obrony Narodowej. Ich celem jest sprawdzenie systemu reagowania w warunkach zagrożenia obronności państwa.

Za utrudnienia przepraszamy.